Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Politico: UE renunță, deocamdată, la o interdicție totală a petrolului rusesc
    GEOPOLITICA

    Politico: UE renunță, deocamdată, la o interdicție totală a petrolului rusesc

    2 iunie 2026Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Uniunea Europeană nu intenționează să includă o interdicție totală asupra importurilor de petrol rusesc și nici restricții suplimentare privind serviciile maritime asociate transportului acestuia în cel de-al 21-lea pachet de sancțiuni împotriva Rusiei, informează Politico, citând diplomați europeni.

    Potrivit sursei, discuțiile dintre statele membre se concentrează în prezent pe ajustarea mecanismului de plafonare a prețului petrolului rusesc, introdus anterior de UE și partenerii săi occidentali. În același timp, propunerile privind un embargo complet asupra combustibilului rusesc și interzicerea serviciilor maritime aferente nu beneficiază de sprijin suficient în cadrul blocului comunitar.

    În 2025, Uniunea Europeană a adoptat un mecanism prin care plafonul de preț pentru petrolul rusesc de tip Ural este stabilit automat la 15% sub prețul mediu de piață, fiind revizuit o dată la șase luni. Actualul plafon urmează să fie reevaluat la sfârșitul verii.

    Regulile în vigoare interzic companiilor europene să ofere servicii de transport, asigurare și alte servicii conexe pentru petrolul rusesc comercializat peste plafonul stabilit.

    La sfârșitul lunii mai, Bloomberg relata că UE ia în calcul menținerea temporară a plafonului actual, în contextul creșterii prețurilor mondiale la petrol, influențate de tensiunile din Orientul Mijlociu. În prezent, plafonul este stabilit la 44,10 dolari pe baril.

    Totuși, pe fondul majorării cotațiilor internaționale și al perturbărilor din regiune, inclusiv în zona strategică a Strâmtorii Ormuz, următoarea revizuire ar putea duce la creșterea plafonului până la aproximativ 65 de dolari pe baril.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleNicolae Margarint critică extinderea aparatului administrativ: „Se alocă zeci de milioane pentru noi posturi”
    Next Article Program gratuit de educație antreprenorială la Chișinău: acces deschis pentru toți doritorii, fără condiții de studii

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Tensiuni între SUA și Israel: Donald Trump i-ar fi spus lui Benjamin Netanyahu că este „complet nebun”

    2 iunie 2026

    Jared Kushner, ginerele lui Donald Trump, în centrul unei anchete în Albania privind un proiect turistic de lux

    2 iunie 2026

    Șeful Statului Major al Apărării din România, Gheorghiță Vlad, audiat la DNA

    2 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Alegeri anticipate în Găgăuzia? Vicepreședintele APG anunță inițierea procedurii pentru funcția de bașcan

    2 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Program gratuit de educație antreprenorială la Chișinău: acces deschis pentru toți doritorii, fără condiții de studii

    2 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Politico: UE renunță, deocamdată, la o interdicție totală a petrolului rusesc

    2 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Nicolae Margarint critică extinderea aparatului administrativ: „Se alocă zeci de milioane pentru noi posturi”

    2 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Tensiuni între SUA și Israel: Donald Trump i-ar fi spus lui Benjamin Netanyahu că este „complet nebun”

    2 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.