Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Peste 50% dintre apeducte și fântâni din sate sunt neconforme – autoritățile trebuie să acționeze
    AUTORITĂȚI

    Peste 50% dintre apeducte și fântâni din sate sunt neconforme – autoritățile trebuie să acționeze

    23 iunie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Calitatea apei potabile din mai multe localități din țară este tot mai grav afectată de lipsa sistemelor de canalizare și epurare a apelor uzate.

    În special în zonele rurale, multe gospodării nu sunt conectate la un sistem centralizat de tratare a apei, iar apele menajere ajung direct în sol, contaminând pânza freatică și punând în pericol sănătatea populației.

    Specialiștii din domeniul mediului avertizează că un procent semnificativ din fântânile și apeductele din sate nu mai corespund normelor de calitate. Apa este poluată cu nitrați, bacterii periculoase și alte substanțe dăunătoare, cauzând probleme de sănătate – în special în rândul copiilor și al persoanelor vulnerabile.

    Principalele cauze ale acestei situații sunt lipsa canalizării, sistemele de epurare vechi sau inexistente, dar și amplasarea incorectă a fântânilor – adesea în apropierea gunoiștilor sau a latrinelor.

    Pentru a combate această criză, este necesară modernizarea infrastructurii de apă și canalizare, construirea de stații de epurare eficiente și educarea populației privind importanța consumului de apă tratată și testată.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCongresul Mondial al Viei și Vinului: 14 rezoluții strategice adoptate pentru viitorul industriei vitivinicole
    Next Article Renato Usatîi, mesaj de Ziua Suveranității: „Suveranitatea aparține poporului, nu guvernanților!”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Victoria Furtună critică dur discursul Maiei Sandu: „mult zgomot, zero răspundere”

    1 iulie 2026

    Primăria: Sute de mii de persoane beneficiază de gratuități în transportul public, iar criticile opoziției sunt nefondate

    1 iulie 2026

    Socialiștii vin cu pachet de măsuri pentru sprijinirea agricultorilor și acces mai facil la finanțare

    1 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Victoria Furtună critică dur discursul Maiei Sandu: „mult zgomot, zero răspundere”

    1 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Zilele Chișinăului: festivalul „Te Salut Chișinău” va aduce un program amplu de evenimente

    1 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    „Inima Moldovei” atacă la Comisia de la Veneția decizia CC privind Legea partidelor politice

    1 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Chișinău: Parcul „Valea Trandafirilor” se extinde cu noi spații de agrement și facilități moderne

    1 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Germania își avertizează cetățenii să părăsească Rusia: risc ridicat de atacuri cu drone pe întreg teritoriul

    1 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.