Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Oficial român: Moldova nu are nevoie de ajutor militar, dar trebuie să-și securizeze frontiera, lucru benefic pentru întreaga Europă
    POLITICĂ

    Oficial român: Moldova nu are nevoie de ajutor militar, dar trebuie să-și securizeze frontiera, lucru benefic pentru întreaga Europă

    6 iunie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Republica Moldova nu are nevoie de ajutor militar, spune Președintele Camerei Deputaților a Parlamentului României, Ion-Marcel Ciolacu. În cadrul unei vizite oficiale la Chișinău, Ciolacu a declarat că țara noastră trebuie să își întărească frontiera.

    „Republica Moldova nu are nevoie de un ajut militar. Cât cunosc eu, Constituția Republicii Moldova oferă o neutralitate, în schimb este nevoie de securizarea frontierelor, lucru benefic pentru întreaga Europă. Aici este o zonă în care România trebuie să se implice și mai mult alături de Republica Moldova. Ca să fiu mai exact, România este un scut pentru Republica Moldova”, a declarat oficialul român.

    Președintele Parlamentului, Igor Grosu, nu este de acord cu omologul român și spune că neutralitatea trebuie apărată.

    „Neutralitatea este consfințită în Constituție, dar asta nu înseamnă că este o chestie de decor, ea trebuie apărată, inclusiv prin securizarea hotarelor. Noi avem colaborări bilaterale și multilaterale. Noi vom face tot ce se impune, în special după 24 februarie pentru a consolida sistemul nostru de apărare, ordine publică, servicii de inteligență”, a replicat Grosu.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCeban, despre TIR-urile de la Vama Albița: Guvernarea a dat vina pe colegii din România, doar ca ei să iasă basma curată
    Next Article Edilul capitalei: Voi sesiza instituțiile privind contractele semnate la energia electrică

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Deputatul Alexander Suhodolski: Găgăuzia și Tatarstan consolidează parteneriatul interregional

    9 mai 2025

    Opinia lui Anatol Țăranu: Prezidențialele din România și lecția pentru Republica Moldova

    9 mai 2025

    Vitalii Ignatiev: „Aderarea la UE e prematură fără rezolvarea conflictului transnistrean”

    8 mai 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Partidul Nostru se extinde și la Nisporeni! Renato Usatîi a înmânat legitimațiile noilor membri ai Partidului Nostru

    16 mai 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Peste 3.000 de români din Moldova au votat până la ora 13:30 la alegerile prezidențiale

    16 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Scandal ignorat de autorități: Foști condamnați pe viață, eliberați în tăcere totală

    16 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Întâlnire trilaterală la Istanbul între Ucraina, SUA și Turcia, înaintea negocierilor cu Rusia

    16 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Tkaciuk: „UE nu acceptă membri doar pentru că luptă declarativ cu Rusia”

    16 mai 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.