Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » O rută de evacuare din Mariupol era „minată”, afirmă Crucea Roșie
    POLITICĂ

    O rută de evacuare din Mariupol era „minată”, afirmă Crucea Roșie

    7 martie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    O rută de evacuare din Mariupol era „minată”, a afirmat Crucea Roșie internațională luni, după eșuarea unor tentative pentru evacuarea de civili din acest port asediat din sud-estul Ucrainei, Kievul și Moscova acuzându-se reciproc de încălcarea condițiilor de evacuare, informează AFP.

    Dominik Stillhart, director de operațiuni al Comitetului Internațional al Crucii Roșii (CICR), a explicat la BBC cu privire la culoarele umanitare că „problema sau provocarea este de a aduce cele două părți la un acord care să fie concret, exploatabil și precis”, scrie Agerpres.

    „Le vorbim de zile în șir pentru a-i aduce la un acord suficient de precis pentru ca acesta să poată fi apoi pus în aplicare”, a explicat Stillhart, subliniind că probleme persistă, de exemplu cu privire la itinerarii.

    Citând o echipă a CICR care se află la Mariupol, el a explicat că „ei erau gata ieri (duminică), în pofida faptului că ceea ce constituia acordul nu era pe deplin clar. Și, imediat cum au ajuns la primul post de control, ei și-au dat seama că ruta care le era indicată era minată”.

    „De aceea este atât de important ca cele două părți să aibă un acord precis care să ne poată apoi facilita aceasta (evacuarea) pe teren”, a adăugat el.

    Armata rusă a anunțat deschiderea, luni, a mai multor coridoare umanitare și instaurarea de armistiții locale pentru a evacua civili din orașele ucrainene Harkov, Kiev, Mariupol și Sumi, pradă unor lupte violente.

    Moscova afirmă că a transmis aceste informații structurilor ONU, OSCE și CICR.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleComisia pentru Situații Excepționale a stabilit că tariful la gaz trebuie modificat odată cu schimbarea prețului de achiziție a gazului natural
    Next Article Negocierile dintre Chișinău și Tiraspol vor continua în formatul 5+2, a declarat Natalia Gavrilița

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Olga Ursu: Viitorul Guvern trebuie să fie în slujba cetățenilor, nu a unui partid

    16 iulie 2026

    Tensiuni în Consiliul Municipal Chișinău: Anatol Turchin îi critică pe consilierii PAS

    16 iulie 2026

    Maia Sandu: Schimbarea Guvernului este necesară pentru a duce la capăt reformele europene

    16 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    SUA pregătesc schimbări la vizele pentru studenți străini, jurnaliști și participanți la programe de schimb

    16 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Olga Ursu: Viitorul Guvern trebuie să fie în slujba cetățenilor, nu a unui partid

    16 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Diana și Silvestru Șoșoacă, trimiși în judecată. Procurorii vorbesc despre lipsire de libertate și violențe

    16 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Tensiuni în Consiliul Municipal Chișinău: Anatol Turchin îi critică pe consilierii PAS

    16 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Maia Sandu: Schimbarea Guvernului este necesară pentru a duce la capăt reformele europene

    16 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.