Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » O nouă zi, noi abuzuri! Poliția a tăbărât în „Orășelul schimbării” și a ridicat abuziv zeci de corturi
    POLITICĂ

    O nouă zi, noi abuzuri! Poliția a tăbărât în „Orășelul schimbării” și a ridicat abuziv zeci de corturi

    27 octombrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Continuă abuzurile poliției asupra protestatarilor din centrul Capitalei. Forțele de ordine au intervenit în forță, în această dimineață, în „Orășelul schimbării”, amenajat în fața sediului Procuraturii generale, și au ridicat o parte dintre corturile instalate acolo. Este a patra intervenție în forță a poliției față de protestatari, în ultimele 24 de ore. Tot astăzi, poliția l-a reținut pe unul dintre manifestanți. Este vorba despre Tudor Șoilița, care a fost transportat la sediul poliției.

    Polițiștii au tăbărât, cu puțin timp în urmă, peste oamenii care protestau pașnic și au început, fără vreo explicație, să smulgă corturile și să le arunce în mașinile poliției.

    Același lucru s-a întâmplat și aseară. Imediat cum s-a lăsat întunericul, poliția a ridicat peste 50 de corturi. Ieri, motivul invocat de reprezentanții MAI este că nimeni nu se afla în ele. Același lucru s-a întâmplat și marți, polițiștii invocând același pretext. Asta deși manifestanții au explicat că este vorba de adăposturi pentru cei care înnoptează în fața instituției și care au mers la magazin, pentru a cumpăra de mâncare. Polițiștii au ignorat explicațiile oamenilor și au transportat corturile oamenilor la inspectoratul de poliție.

    Într-un comunicat de presă, Partidul „ȘOR” a condamnat categoric abuzurile poliției în raport cu protestatarii pașnici din fața sediului Procuraturii.

    Potrivit lor, motivul invocat de reprezentanții forțelor de ordine nu rezistă niciunei critici și nu are nicio justificare. „Oamenii nu au încălcat ordinea publică, iar dacă se atestă astfel de cazuri, izolate, legislația prevede că poliția trebuie să acționeze punctual, fără a afecta buna desfășurare a manifestației. Calificăm comportamentul oamenilor în uniformă drept o intimidare a participanților la acțiunile de protest, o executare a ordinelor directe ale președintelui Maia Sandu, o reacție de frică la creșterea intensității manifestațiilor antiguvernamentale”, se arată în declarația Partidului „ȘOR”.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleA fost programată o nouă ședință de judecată în dosarul Energocom
    Next Article Litvinenco: Sancțiunile impuse de SUA trebuie transpuse în legislația și în acțiunile autorităților noastre

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Președinta Maia Sandu, în vizită la Varșovia pentru discuții privind aderarea Moldovei la UE

    8 iulie 2025

    Diaspora moldovenească se mobilizează: sute de cetățeni înregistrați pentru vot

    7 iulie 2025

    Ion Chicu în vizită la Crasnoarmeiscoe și Țalăiești: Priorități pentru comunitate

    7 iulie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Lidera MOLDOVA MARE, Victoria Furtună, acuză PAS că evită dezbaterea despre transparență electorală

    16 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Șefa statului, Maia Sandu, s-a întâlnit cu ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene al României, Dragoș-Nicolae Pîslaru

    16 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Chișinăul atrage elevi, în timp ce țara pierde: Analiza primarului Ceban asupra educației

    16 iulie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    UE ar putea reintroduce vizele pentru Georgia până la 31 august

    16 iulie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Ex-primarul Istanbulului a fost condamnat la închisoare pentru insultă

    16 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.