Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ministerul de Externe condamnă executarea de către soldații ruși a unui prizonier ucrainean
    AUTORITĂȚI

    Ministerul de Externe condamnă executarea de către soldații ruși a unui prizonier ucrainean

    13 aprilie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministerul de Externe a condamnat executarea de către soldații ruși a unui prizonier ucrainean.

    În acest context, MAEIE a reiterat necesitatea de a crea un tribunal special pentru crimele comise de ruși.

    „Imaginile recent publicate în spațiul public depsre decapitarea de către militarii ruși în Ucraina a unui prizonier ucrainean a șocat toată lumea. Condamnăm cu fermitate acest act, care reprezintă încă o încălcare gravă a dreptului internațional umanitar.

    Reiterăm că toate atrocitățile comise de Federația Rusă împotriva Ucrainei trebuie să fie investigate minuțios, iar persoanele implicate în aceste crime de război trebuie să fie trase la răspundere.

    Continuăm să fim solidari cu poporul ucrainean, sprijinind inițiativa creării unui tribunal special pentru crime de agresiune împotriva Ucrainei”, se arată în reacție.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRecean: Statul se va clarifica cu mâna de criminali care există în Moldova
    Next Article LIVE // Miniștrii de Externe și ai Apărării din Moldova, România și Ucraina fac declarații de presă

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Primăria Chișinău preia controlul monitorizării la Naslavcea după ce acuză Ministerul Mediului de inacțiune

    11 martie 2026

    Ion Ceban anunță parteneriatul cu Universitatea „Ion Mincu” din România pentru relansarea urbanistică a orașului

    11 martie 2026

    Fiodor Gagauz: Chișinăul demonstrează un comportament absolut neadecvat față de autonomia găgăuză

    11 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Primăria Chișinău preia controlul monitorizării la Naslavcea după ce acuză Ministerul Mediului de inacțiune

    11 martie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Tensiuni majore în Orientul Mijlociu: atacuri din Iran asupra Israelului și activarea sistemelor de apărare în Golful Persic

    11 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Premierul Alexandru Munteanu: Republica Moldova are suficiente rezerve de combustibili, starea de urgență nu este necesară

    11 martie 2026

    …

    ANALITICA

    Creșteri de tarife la companiile aeriene din Asia și Europa din cauza conflictului din Orientul Mijlociu

    11 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ion Ceban anunță parteneriatul cu Universitatea „Ion Mincu” din România pentru relansarea urbanistică a orașului

    11 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.