Deputata Marina Tauber, cercetată în mai multe cauze contravenționale și penale, a fost obligată să achite o amendă de 3.500 de lei pentru organizarea unui protest neautorizat în Capitală. Curtea de Apel a menținut decizia primei instanțe, într-unul dintre dosarele în care Tauber este vizată în legătură cu manifestațiile din 2023.
Potrivit anticoruptie.md, citat de Știri.md, cazul face parte dintr-o serie mai amplă de anchete care o vizează pe Tauber, în contextul activității sale în cadrul fostului Partid Șor, declarat neconstituțional în iunie 2023. Ea este acuzată, printre altele, de falsificarea rapoartelor financiare ale formațiunii și acceptarea finanțării din partea unui grup criminal organizat.
Surse din cadrul Procuraturii Anticorupție au confirmat că la începutul lunii aprilie curent a fost finalizată prezentarea probelor de acuzare în privința Marinei Tauber și a partidului din care făcea parte. Cele patru capete de acuzare se referă la falsificarea documentelor financiare ale campaniei electorale și finanțarea ilegală a partidului.
În prezent, Tauber ar fi părăsit teritoriul Republicii Moldova. Împotriva ei sunt deschise alte trei dosare contravenționale, majoritatea legate de organizarea protestelor sau comportamentul agresiv față de forțele de ordine.
Amintim că în martie 2023, fostul partid Șor a organizat o serie de proteste la Chișinău, iar în timpul uneia dintre manifestații, Marina Tauber a încercat să pătrundă cu forța în sediul Guvernului. Acțiunile au fost condamnate de autorități, iar o parte dintre participanți au fost ulterior amendați sau reținuți.
Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!