Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Machidon, propus de CSP pentru procuror general interimar
    AUTORITĂȚI

    Machidon, propus de CSP pentru procuror general interimar

    28 mai 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Consiliul Superior al Procurorilor (CSP) a propus președintei Republicii Moldova, Maia Sandu, numirea lui Alexandru Machidon în funcția de procuror general interimar.

    Funcția a devenit vacantă după ce fostul procuror general, Ion Munteanu, a fost desemnat judecător la Curtea Supremă de Justiție. Alexandru Machidon a participat în 2024 la concursul pentru funcția de procuror-șef al Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, însă s-a retras din competiție.

    Începând cu 10 iunie 2024, Machidon exercită interimatul funcției de adjunct al șefului aceleiași procuraturi. Anterior, în mai 2023, a deținut interimatul la conducerea Procuraturii raionului Orhei, iar din 2017 a fost adjunct al șefului Procuraturii raionului Criuleni.

    Potrivit declarației de avere și interese personale pentru anul 2024, Machidon a înregistrat venituri de 405.637 de lei din salariul obținut la Procuratura Generală, 22.927 de lei sub formă de diurne, precum și 3.200 de euro din evenimente de familie.

    La capitolul bunuri imobile, el a declarat un apartament de 65,6 metri pătrați, achiziționat prin contract de vânzare-cumpărare. În ceea ce privește bunurile mobile, a indicat un automobil marca BMW, fabricat în 2017 și procurat în 2021 cu suma de 26.000 de euro.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleUE și Moldova intensifică parteneriatul pentru modernizarea Armatei Naționale
    Next Article Sprijin european de 1,5 miliarde € pentru reformele din Republica Moldova

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Peste 400 de reprezentanți ai educației au votat un apel împotriva implementării actualei forme a reformei RESTART

    14 iulie 2026

    Furtună: Moldova are nevoie de instituții puternice, nu de schimbarea unor grupuri de influență

    14 iulie 2026

    Ceban, despre criza deșeurilor: „Rezultatul a cinci ani de guvernare este zero”

    14 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Clusterul 6, deschis oficial: Moldova negociază integrarea în politica externă și comercială a UE

    14 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Victoria Furtună critică creșterea datoriei de stat: „Unde se vede dezvoltarea dacă ne împrumutăm cu miliarde?”

    14 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Peste 400 de reprezentanți ai educației au votat un apel împotriva implementării actualei forme a reformei RESTART

    14 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Furtună: Moldova are nevoie de instituții puternice, nu de schimbarea unor grupuri de influență

    14 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Conflictul SUA-Iran se intensifică: Trump anunță noi operațiuni militare și amenință cu alte lovituri

    14 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.