Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Lista PAS se întărește: Mai mulți demnitari își suspendă activitatea pentru a candida în alegeri
    POLITICĂ

    Lista PAS se întărește: Mai mulți demnitari își suspendă activitatea pentru a candida în alegeri

    20 august 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În perioada 29 august – 26 septembrie, un număr de oficiali și-au suspendat mandatul conform prevederilor Codului electoral, pentru a participa în calitate de candidați pe lista Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), informează TRIBUNA.

    În ședința de Guvern de miercuri, au fost aprobate cererile de suspendare a activității pentru următorii funcționari importanți:

    • Sergiu Gherciu, secretar general al Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare,
    • Gheorghe Hajder, secretar de stat în Ministerul Mediului,
    • Roman Cojuhari, director al Agenției Proprietății Publice,
    • Artur Mija, secretar general al Guvernului,
    • Ana Calinici, secretar de stat în cadrul Guvernului.

    Pe lângă aceștia, au fost acceptate și cererile de suspendare ale mai multor conducători și adjuncți ai Oficiilor teritoriale ale Guvernului.

    Această măsură face parte din procesul legal prin care funcționarii publici se retrag temporar din funcții pentru a asigura corectitudinea și transparența în campania electorală.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIlan Șor acuză guvernarea de o „lovitură de stat” și restricționarea activității Blocului „Victorie”
    Next Article „Nevinovații stau în închisori, iar adevărații criminali se află în libertate”: la Penitenciarul nr. 13 din Chișinău oamenii cer în fiecare zi eliberarea deținuților politici

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Promo-LEX recomandă modificarea rapidă a legislației pentru organizarea alegerilor din Găgăuzia pe 15 noiembrie

    11 august 2026

    PSDE cere Guvernului să majoreze salariile din educație de la 1 septembrie: „Profesorii nu cer privilegii”

    11 august 2026

    Trotuare, parcări și spații verzi noi pe strada Gheorghe Asachi. Când urmează asfaltarea

    11 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Atacuri în serie cu drone asupra infrastructurii energetice din Libia. Un rezervor cu 4,5 milioane de litri de benzină a ars

    11 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Chiveri cere ca proiectele PNUD în regiunea transnistreană să sprijine școlile cu predare în limba română

    11 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Promo-LEX recomandă modificarea rapidă a legislației pentru organizarea alegerilor din Găgăuzia pe 15 noiembrie

    11 august 2026

    …

    POLITICĂ

    PSDE cere Guvernului să majoreze salariile din educație de la 1 septembrie: „Profesorii nu cer privilegii”

    11 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Reparație capitală pe strada Meșterul Manole: municipalitatea amenajează carosabilul, trotuarele și spațiile verzi

    11 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.