Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » La frontiera moldo-ucraineană va fi construit un pod peste râul Nistru
    POLITICĂ

    La frontiera moldo-ucraineană va fi construit un pod peste râul Nistru

    31 iulie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Va fi construit un pod peste râul Nistru, la frontiera de stat moldo-ucraineană, în zona localităților Cosăuți – Yampil.

    Ratificarea unui Acord dintre Guvernul Republicii Moldova și Cabinetul de miniștri al Ucrainei a fost votat în prima și a doua lectură de 57 de deputați.

    Inițiativa de a construi acest pod peste râul Nistru a fost enunțată încă în anul 2012. Potrivit autorităților atât din Republica Moldova, cât și din Ucraina, acest proiect va facilita legăturile economice între cele două regiuni, precum și conexiunile cu alte state. Mai exact, construcția podului va asigura conexiunea rețelei de drumuri prin zona de est a Republicii Moldova la rețeaua de drumuri transeuropene TEN-T. Acest lucru va avea drept rezultat facilitarea comerțului și mobilității cetățenilor, precum și va spori rolul pe care îl are Republica Moldova în calitate de legătură dintre statele Uniunii Europene și statele vecine.

    Potrivit Acordului, Guvernul Ucrainei va asigura finanțarea pentru proiectul tehnic, pentru construcția podului și pentru infrastructura conexă pe teritoriul său, iar Republica Moldova va asigura construcția infrastructurii rutiere conexe de pe teritoriul său. Cheltuielile necesare pentru acest lucru vor fi stabilite după elaborarea unui studiu de fezabilitate. De asemenea, urmează a fi încheiat un Acord separat pentru întreținerea ulterioară a podului. Lucrările urmează a fi finalizate până la finele anului 2025.

    Acordul dintre guvernele Republicii Moldova și Ucrainei privind construcția podului transfrontalier peste râul Nistru a fost semnat la Kiev la 12 iunie 2023. Ratificarea Acordului va fi propusă spre examinare în a doua lectură în plenul Parlamentului.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleVIDEO // Percheziții în apartamentul fostului polițist Arslan Safarmatov din Chișinău, implicat într-un dosar de circulație ilegală a drogurilor
    Next Article Dodon: Economia Moldovei se află într-un stadiu letal

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Strada Calea Orheiului va avea trotuare și parcări noi. Lucrările de reabilitare sunt în desfășurare

    15 iulie 2026

    Victor Pruteanu propune referendum privind administrarea școlilor: „Să decidă oamenii”

    15 iulie 2026

    Jardan, Perciun și Hajder, despre viitorul Guvern: „Ne dorim continuarea reformelor începute”

    15 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Strada Calea Orheiului va avea trotuare și parcări noi. Lucrările de reabilitare sunt în desfășurare

    15 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Refugiații ucraineni vor beneficia de protecție temporară în UE până în 2028. Ce se schimbă pentru bărbați

    15 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Partidul „Moldova Mare” respinge acuzațiile de ilegalitate: „Se încearcă o falsă asociere”

    15 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Victor Pruteanu propune referendum privind administrarea școlilor: „Să decidă oamenii”

    15 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Jardan, Perciun și Hajder, despre viitorul Guvern: „Ne dorim continuarea reformelor începute”

    15 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.