Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » JD Vance, avertisment către Israel: „Nu atacați singurul aliat puternic care vă rămâne”
    GEOPOLITICA

    JD Vance, avertisment către Israel: „Nu atacați singurul aliat puternic care vă rămâne”

    19 iunie 2026Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Vicepreședintele Statelor Unite, JD Vance, a transmis un avertisment public unor membri ai guvernului israelian, în contextul criticilor formulate la adresa acordului recent dintre Statele Unite și Iran.

    Într-o conferință de presă, oficialul american a afirmat că președintele Donald Trump reprezintă în prezent „singurul aliat puternic” al Israelului și a sugerat că o confruntare politică cu administrația de la Washington ar fi o greșeală strategică pentru Israel.

    Declarațiile au venit pe fondul informațiilor potrivit cărora premierul israelian Benjamin Netanyahu și unii membri ai cabinetului său și-ar fi exprimat nemulțumirea față de acordul americano-iranian.

    „Donald Trump este singurul șef de stat din lume care este în acest moment favorabil Israelului…”, a declarat Vance, subliniind importanța relației bilaterale și sprijinul militar oferit de Statele Unite de-a lungul timpului.

    El a adăugat că o parte semnificativă a sistemelor defensive ale Israelului a fost dezvoltată cu sprijin financiar și tehnologic american și a avertizat că tensiunile politice ar putea afecta această cooperare.

    Potrivit unor surse citate de presa internațională, criticile oficiale la adresa acordului au venit în special din partea unor miniștri din coaliția de guvernare, în timp ce premierul Netanyahu ar fi evitat declarațiile publice pe acest subiect.

    Declarațiile lui Vance au fost făcute înainte de anularea unei deplasări planificate în Europa, unde urmau să aibă loc discuții tehnice privind implementarea acordului dintre Washington și Teheran.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice! 

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleEveniment dedicat tinerilor în Chișinău: Balul Absolvenților 2026 începe la ora 19:00
    Next Article Schimbări în circulația troleibuzelor din Chișinău: program prelungit până la 01:30

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Rusia l-a convocat pe ambasadorul R. Moldova la Moscova

    21 iulie 2026

    Primarul Moscovei spune că ucrainenii au lansat peste 400 de drone în direcţia capitalei Rusiei

    20 iulie 2026

    Putin ar fi transformat lupta împotriva îmbătrânirii într-o prioritate națională

    20 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Plahotniuc lovește din nou în PAS: „Folosesc numele meu pentru a ascunde eșecurile”

    21 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Victoria Furtună critică lipsa de reacție a instituțiilor statului: „Ceva se întâmplă cu instituțiile statului…”

    21 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Rusia l-a convocat pe ambasadorul R. Moldova la Moscova

    21 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Angela Cutasevici critică locul acordat culturii în programul de guvernare al Guvernului Tofan

    21 iulie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Ian Lisnevschi: Republica Moldova se confruntă cu un deficit critic de încredere în instituțiile statului

    21 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.