Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ion Ceban: Refugiații care sunt cazați pe la unele persoane fizice, pot veni după pachete de produse și donații, începând cu finele săptămânii. Care este procedura
    POLITICĂ

    Ion Ceban: Refugiații care sunt cazați pe la unele persoane fizice, pot veni după pachete de produse și donații, începând cu finele săptămânii. Care este procedura

    14 martie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Numărul persoanelor care vin la Centrul Moldexpo este în continuă creștere. Potrivit primarului general Ion Ceban, de la începutul războiului Ruso-Ucrainean, în jur de 15 mii de persoane au cerut ajutor și cazare.

    „Aproape 3 săptămâni suntem toți implicați în acțiunile pentru a ajuta voluntarii. Mulțumesc voluntarilor care s-au alăturat inițiativei noastre. Nu impunem pe nimeni să facă acest lucru. Fiecare cum decide. Facem o echipă mare cu care din prima zi, am reușit să ajutăm, circa 15 mii de persoane care au fost înregistrați prin centrul Moldexpo și repartizați la celelalte centre de plasament de pe teritoriul Chișinăului.

    Informez că, am fost ieri întrebat de mai multă presă. Moldexpo nu este unicul centru de plasament. Aduc aminte că primele zile aceta era unul de triere, iar oamenii care veneau circa 3 mii într-o singură zi, erau repartizați în diverse centre, acele 45 deschise în Chișinău de către Primărie și Preturi, dar și cu suportul partenerilor publici sau privați.
    Mă refer la locurile amenajate de instituțiile primăriei, de Universitățile USM, UTM, ASEM, Spitale dar și unii parteneri privați, hoteluri, agenți imobiliari. În această perioadă Asociația MĂR, marea majoritate a restaurantelor, magazinelor, puncte comerciale, au ajutat pentru a hrăni acești oameni, dar și pentru a le oferi strictul necesar. Oameni simpli care au venit și continuă să aducă produse”, a declarat Ceban.

    Edilul a punctat că toate acestea au fost și sunt repartizate la necesitate. Primarul a mulțumit ambasadelor, Partenerilor internaționali, Organizațiilor neguvernamentale care vin cu diverse suport.

    „Toate aceste bunuri sunt luate la evidență și folosite strict pentru a ajuta refugiații. Acum avem un depozit unde sunt donate de către cetățeni și toți cei care au dorit: haine, încălțăminte, produse igienice, etc. Dar deoarece cunoaștem pe lângă refugiații care sunt cazați în Chișinău în centrele de plasament, există cetățeni care au luat acasă refugiați și sigur la toți este complicat.

    În acest sens ne-am gândit să elaborăm mecanismul de repartizare a donațiilor de la punctul de colectare a Primăriei Chișinău. Și anume de a oferi pungi cu strictul necesar persoanelor fizice care necesită ajutor. Bunurile vor fi eliberate în baza pașaportului fiind făcută o copie și dusă evidența bunurilor și oamenilor. Procedura de distribuire o vom lansa la finele săptămânii curente. Să știți că nu avem multe, dar din ce este colectat vrem să ajungem la fiecare care necesită ajutor. Sperăm că și acele ajutoare care au ajuns din străinătate la Autoritatea Centrală să fie repartizate în curând, astfel ca să putem ajuta”, a conchis Ceban.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSUA poate înlocui tot gazul natural rusesc de pe piața globală
    Next Article Edilul capitalei a anunțat despre lansarea site-ul „help.chisinau.md”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Blocul Alternativa protestează împotriva cenzurii la Consiliul Audiovizualului

    13 iunie 2025

    Protest la IP Ciocana: Activistii Partidului Inima Moldovei cer organelor de forta sa nu execute ordinele PAS

    13 iunie 2025

    LIVE// Ședința plenară a Parlamentului – 13 iunie 2025

    13 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Stoianoglo: „Justiția, președinția și poliția au pierdut încrederea oamenilor. Guvernarea tace.”

    15 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ilan Șor acuză guvernarea de abuzuri împotriva preoților și cetățenilor participanți la Marșul pentru valorile tradiționale

    15 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu, în vizită la soția lui Eugen Doga: Păstrăm moștenirea lui

    15 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Blocul „Victorie” obține anularea a zeci de procese-verbale privind presupusa „corupție electorală”

    14 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Chicu acuză guvernarea de dictatură: „Oamenii trăiesc în frică, nu în democrație”

    14 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.