Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ion Ceban anunță extinderea lucrărilor de marcaje rutiere în Chișinău
    AUTORITĂȚI

    Ion Ceban anunță extinderea lucrărilor de marcaje rutiere în Chișinău

    18 iunie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ion Ceban anunță că acțiunile de aplicare a marcajelor rutiere pe drumurile publice municipale continuă.

    „Lucrările sunt executate atât de Î.M. Regia „Exdrupo”, cât și de agentul economic contractat de Direcția Generală Mobilitate Urbană, inclusiv cu aplicarea vopselei bicomponente, care asigură o durată mai lungă de exploatare. Materialul bicomponent a fost achiziționat în premieră de DGMU și va asigura o acoperire totală de peste 35.000 m2”, a scris Primarul General.

    Marcajele cu acest tip de vopsea sunt trasate în prezent pe bd. Cuza-Vodă. Acestea sunt de tip longitudinal, transversal (treceri pietonale și covor roșu), precum și din termoplast (pentru alte tipuri de marcaje, cum ar fi săgeți, însemne BUS etc). La următoarea etapă, cu vopsea bicomponentă va fi marcată str. Miron Costin, dar și alte străzi, care au fost reabilitate în ultimii ani de Primăria Chișinău.

    „Până în prezent, cei doi operatori au reușit să reînnoiască marcajele rutiere pe majoritatea arterelor principale din oraș, iar acțiunile vor continua și pe străzile secundare”, a conchis Ion Ceban.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleEDITORIAL// Alegerile sunt deja fraudate?
    Next Article Chirurg plastician, acuzat de moartea soției în timpul unei intervenții estetice

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    O arteră importantă a capitalei se modernizează: șoseaua Muncești este reabilitată pe mai multe tronsoane

    7 august 2026

    Strada Burebista a intrat în etapa de modernizare: lucrări de amploare între bd. Dacia și str. Sarmizegetusa

    7 august 2026

    Mai multe accese pietonale din zona străzii Alba-Iulia sunt amenajate în cadrul lucrărilor de reabilitare

    7 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    O arteră importantă a capitalei se modernizează: șoseaua Muncești este reabilitată pe mai multe tronsoane

    7 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Premierul le cere moldovenilor plecați peste hotare să revină cu idei și experiență pentru dezvoltarea țării

    7 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Peste 2,3 milioane de angajați britanici, reprezentați de sindicate, cer încetarea escaladării din Orientul Mijlociu

    7 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Strada Burebista a intrat în etapa de modernizare: lucrări de amploare între bd. Dacia și str. Sarmizegetusa

    7 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Maia Sandu critică amânarea alegerilor din Găgăuzia: „Oamenii au nevoie de Adunare Populară”

    7 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.