Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » În sezonul rece, Guvernul a acordat compensații pentru energie în valoare de 3,4 miliarde de lei
    AUTORITĂȚI

    În sezonul rece, Guvernul a acordat compensații pentru energie în valoare de 3,4 miliarde de lei

    15 mai 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În sezonul rece, Guvernul a acordat compensații pentru energie în valoare de 3,4 miliarde de lei (aproximativ 170 mln de euro). Anunțul a fost făcut astăzi de ministrul Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu, transmite MOLDPRES.

    Potrivit oficialului, 763 de mii din gospodăriile înregistrate în sistemul informațional au primit un grad sporit de vulnerabilitate (circa 80%). „Suma compensațiilor oferite a variat în funcție de mai mulți factori. Bugetul total planificat pentru noiembrie 2022 – noiembrie 2023 este de 5,8 miliarde de lei. În următorul sezon rece vom aproba modificări pentru a ținti mai bine gospodăriile cu venituri mici. Totodată, vor fi realizate ajustări la sistemul informațional pentru a afla mai multe date privind veniturile gospodăriilor”, a spus Alexei Buzu.

    La rândul său, președintele Comisiei parlamentare protecție socială, sănătate și familie, Dan Perciun, a menționat că, în următorul sezon rece, vor fi create încă două categorii de vulnerabilitate. „Ne dorim să creștem echitatea, astfel încât cei mai vulnerabili să beneficieze de compensații mai mari. Totodată, urmează a fi aprobate modificări ce vizează statutul membrilor familiilor (familiile ce au în componență copii sau persoane cu dizabilități). La fel, vor fi luate în considerație diferențele regionale de cost și va fi necesară confirmarea statutului de chiriaș. Un alt obiectiv este verificarea datelor creditare. Măsurile au scopul de a reduce frauda și a crește calitatea informațiilor introduse în sistem. De asemenea, ne propunem automatizarea proceselor și micșorarea timpului de așteptare pentru solicitări”, a afirmat Dan Perciun.

    Compensațiile pentru energie sunt acordate din Fondul de reducere a vulnerabilității energetice, care este suplinit din bugetul de stat și din donațiile partenerilor internaționali și ale guvernelor altor state.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDorin Recean: „O democrație puternică înseamnă implicarea societății civile în procesul de aderare a țării noastre la UE”
    Next Article Moscova a confirmat că Lukașenko este bolnav: Nu e nimic supranatural

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Locuitorii din Glodeni cer relansarea centralei de la Cuciurgan și alegeri corecte pe ambele maluri ale Nistrului

    5 iulie 2025

    Stela Onuțu, Partidul Nostru, vicepreședinte CALM: Reforma administrativă este necesară, dar nu impusă, ci discutată cu oamenii în teritoriu!

    5 iulie 2025

    Directorul SIS, hărțuit de Maria Olar la Parlament

    5 iulie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Locuitorii din Glodeni cer relansarea centralei de la Cuciurgan și alegeri corecte pe ambele maluri ale Nistrului

    5 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Stela Onuțu, Partidul Nostru, vicepreședinte CALM: Reforma administrativă este necesară, dar nu impusă, ci discutată cu oamenii în teritoriu!

    5 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Directorul SIS, hărțuit de Maria Olar la Parlament

    5 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Renato Usatîi, despre Festivalul Absolvenților 2025, care a adunat un număr record de oameni, dar și despre atacurile politice, minciunile și dezinformările

    5 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Alexandr Stoianoglo, în Vărvăreuca: Moldova nu se conduce cu discursuri în engleză și miniștri care văd satele doar din avion

    5 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.