Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Importator polonez dorește să dubleze achizițiile de fructe din R.Moldova
    AUTORITĂȚI

    Importator polonez dorește să dubleze achizițiile de fructe din R.Moldova

    6 august 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Importatorul şi distribuitorul polonez pe piaţa Bronisze din Varşovia – compania Dapol – vrea să dubleze volumul de fructe achiziţionate în Moldova. Acest lucru a fost comunicat de către biroul USAID, care implementează un proiect privind competitivitatea şi durabilitatea zonelor rurale din Moldova.

    Importatorul polonez a iniţiat cooperarea cu producătorii moldoveni de fructe după o misiune comercială organizată în septembrie 2022. Începând cu câteva camioane de struguri de masă, Dapol a importat deja peste 700 de tone de prune şi struguri în 2023.

    Pentru a asigura creşterea durabilă a exporturilor de fructe din Moldova, un proiect USAID a organizat recent o misiune a Dapol la producătorii de fructe din ţară. În timpul vizitei, partenerii polonezi au confirmat că intenţionează să dubleze volumul de prune şi struguri achiziţionaţi în Moldova în acest sezon.

    În acelaşi timp, ei au remarcat că o mare parte din consumatorii polonezi sunt sensibili la preţ, cerând produse de înaltă calitate, atractive şi sigure.

    „Deşi vânzarea pe pieţele tradiţionale nu necesită certificarea Global G.A.P, avem nevoie de produse bine ambalate şi de înaltă calitate. Periodic, în special la sfârşitul sezonului, există cazuri în care paleţii de produse arată bine la exterior, dar în interior conţin produse de proastă calitate şi mucegăite. Sistemele de control al calităţii trebuie să fie îmbunătăţite. În plus, în ceea ce priveşte calitatea, preferăm strugurii din podgorii irigate sau din sistemul Pergola, dar recomandăm evitarea irigării excesive înainte de recoltare pentru a asigura un termen de valabilitate mai lung”, a declarat purtătorul de cuvânt al Dapol, Maciej Dadas.

    Preţurile de la producătorii moldoveni sunt bune, iar calitatea şi ambalajul se îmbunătăţesc semnificativ, a spus acesta.

    Polonia este al cincilea cel mai populat stat membru al UE, cu peste 38 de milioane de consumatori. Structura pieţei alimentare poloneze diferă de cea a pieţelor occidentale, pieţele reprezentând 44% din vânzările totale, deşi acest procent este în scădere. Mai mult de 56% din fructele proaspete sunt vândute în lanţuri moderne de magazine, în principal în format discount.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleNoul proiect „PROGRESS” va sprijini fermierii în adoptarea soluțiilor ecologice
    Next Article Angajat al Ambasadei Moldovei la Moscova declarat persona non grata de Rusia

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    MAN acuză presiuni și amenințări asupra lui Ion Onța și cere anchetarea cazului

    31 iulie 2026

    Maia Sandu cere primăriilor să finalizeze amalgamarea voluntară până la sfârșitul lunii august

    31 iulie 2026

    Irina Vlah îi cere lui Alexei Buzu să pună pe pauză reforma administrației publice locale: Opriți distrugerea satelor!

    31 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    MAN acuză presiuni și amenințări asupra lui Ion Onța și cere anchetarea cazului

    31 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputatul Constantin Cuiumju cere Guvernului sedii de stat pentru ANRE și Energocom: „Se cheltuie milioane pe chirii”

    31 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ion Ceban acuză PAS că evită discuția despre cămine și pune problema priorităților statului

    31 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Ursula von der Leyen, după criza migranților din Ceuta: „Imaginile sunt inacceptabile”

    31 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Angela Cutasevici cere transparență privind repartizarea locurilor în căminele universitare

    31 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.