Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Igor Dodon: Maia Sandu a dat dovadă demonstrativ de lipsă de respect față de China
    AUTORITĂȚI

    Igor Dodon: Maia Sandu a dat dovadă demonstrativ de lipsă de respect față de China

    20 septembrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Maia Sandu nu a binevoit să-l decoreze pe Zhang Yinghong, Ambasadorul Chinei în Republica Moldova, cu ocazia încheierii mandatului în țara noastră, deși China, amintesc, a fost una dintre primele țări care a acordat Moldovei asistență semnificativă la începutul pandemiei, în anul 2020. Această opinie a fost exprimată de Igor Dodon, președintele PSRM. El a menționat că China a inițiat numeroase programe de asistență pentru țara noastră în ultimii ani, anume în perioada mandatului lui Zhang Yinghong.

    „Consider acest pas al Maiei Sandu drept o provocare clară sau drept o urmare a unor instrucțiuni clare din străinătate, în special pe fundalul decorărilor din ultimele luni a ambasadorilor SUA, UE, Franței. De asemenea, sunt de părere că acest pas al actualei conduceri a țării demonstrează o lipsă de respect față de o țară atât de importantă pentru noi precum este China, care este și partener strategic al Republicii Moldova”, a scris Igor Dodon.

    Liderul socialiștilor a amintit faptul că anul trecut, au fost elaborate câteva documente importante pentru a fi semnate: Acordul cu privire la parteneriatul strategic dintre RM și RPC, Acordul de Liber Schimb și Acordul privind regimul fără vize.

    „Consider că parteneriatul strategic cu China este foarte promițător pentru RM”, a concluzionat Igor Dodon.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIgor Dodon: Sunt convins că vom crea cea mai mare fracțiune în Adunarea Populară a Găgăuziei
    Next Article Agricultorii din nordul țării nu au unde să-și vândă fructele: Investițiile sunt mari, dar încă nu am scos niciun leu

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Fost procuror PCCOCS explică decizia de scoatere a companiei Sheriff din dosarul de contrabandă cu țigări

    15 mai 2026

    Femeie din Coreea de Sud, depistată la Aeroportul Chișinău cu implanturi dentare nedeclarate

    15 mai 2026

    Moldova își consolidează cooperarea internațională: noi tratate semnate la Consiliul Europei

    15 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Washington și Berlin, în dialog după anunțul retragerii a 5.000 de militari americani

    15 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Fost procuror PCCOCS explică decizia de scoatere a companiei Sheriff din dosarul de contrabandă cu țigări

    15 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Chișinăul găzduiește prima ediție a Festivalului Tradițiilor pe 24 mai 2026

    15 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Femeie din Coreea de Sud, depistată la Aeroportul Chișinău cu implanturi dentare nedeclarate

    15 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Nicanor Ciochină rămâne în Penitenciarul nr. 13: Curtea de Apel respinge solicitarea apărării

    15 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.