Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Igor Dodon a discutat cu Secretarul General al Adunării Parlamentare a Cooperării Economice la Marea Neagră despre implementarea unor proiecte ambițioase în regiune
    POLITICĂ

    Igor Dodon a discutat cu Secretarul General al Adunării Parlamentare a Cooperării Economice la Marea Neagră despre implementarea unor proiecte ambițioase în regiune

    9 august 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    În calitatea sa de șef al Delegației Parlamentului Republicii Moldova la Adunarea Parlamentară a Cooperării Economice la Marea Neagră (APCEMN), președintele PSRM, Igor Dodon, a avut o întrevedere cu Secretarul General al Adunării Parlamentare a Cooperării Economice la Marea Neagră, Asaf Haliyev, aflat într-o vizită în țara noastră. La discuție a participat și președintele Fracțiunii parlamentare a Blocului Comuniștilor și Socialiștilor, Zinaida Greceanîi.

    Igor Dodon a salutat prezența înaltului oficial în țara noastră și a apreciat cooperarea fructuoasă și de durată între Parlamentul de la Chișinău şi APCEMN. În anul 2023, Adunarea Parlamentară a OCEMN va marca 30 de ani de la constituire, Moldova fiind una din țările fondatoare ale acesteia.

    Liderul socialiștilor a vorbit despre necesitatea valorificării avantajelor geografice, istorice, sociale şi politice, în vederea dezvoltării şi diversificării relațiilor comercial-economice existente între statele-membre ale APCEMN.

    Șeful Delegației parlamentare la APCEMN a subliniat că în cadrul OCEMN Republica Moldova pledează pentru implementarea unor proiecte mai ambițioase, care ar consolida cooperarea economică în regiune şi ar stimula interacțiunea între comunităţile de afaceri și academice. Igor Dodon s-a referit la proiectele de infrastructură, de protecție a mediului, energie regenerabilă, IT, de stabilire a mijloacelor de facilitare a comerțului şi transportului de mărfuri.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleSecretarul General al APCEMN, Asaf Hajiyev, efectuează o vizită la Chișinău
    Next Article Guvernul PAS nu va susține cetățenii în contextul creșterii tarifelor la consumul de gaze naturale

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ziua Națională a Portului Popular va fi celebrată la Orhei printr-un eveniment grandios

    28 iunie 2025

    Dorin Recean efectuează o vizită în Orhei: Ce include agenda

    26 iunie 2025

    Planul economic al PSDE: șase piloni pentru dezvoltarea economică și integrarea europeană

    24 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu a semnat decretul de numire a fostului consilier Vlad Kulminski în funcția de ambasador în SUA

    30 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Acrobați, jongleri și clovni înfrumusețează vara la OrheiLand, oferind spectacole palpitante și emoții de neuitat

    30 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Criză diplomatică între Baku și Moscova: Azerbaidjanul acuză execuții pe criterii etnice

    30 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ministrul de externe al Germaniei, Johann Wadephul, vine la Chișinău

    30 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Partidul Liberal intenționează să participe la alegerile parlamentare

    30 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.