Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Guvernul suplinește bugetul pentru apărare cu 128 de milioane de lei, cea mai mare parte este dedicată pentru depozitarea tehnicii militare și instruirea efectivului
    POLITICĂ

    Guvernul suplinește bugetul pentru apărare cu 128 de milioane de lei, cea mai mare parte este dedicată pentru depozitarea tehnicii militare și instruirea efectivului

    15 aprilie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Guvernul majorează bugetul pentru apărarea națională cu aproape 128 de milioane de lei.

    Potrivit proiectului de rectificare a bugetului, din această sumă, 35,4 milioane de lei vor fi alocate pentru reparația capitală ”în scopul redresării infrastructurii militare naționale cu alinierea acesteia la condițiile minime privind cazarea și instruirea efectivului, precum și cerințele minime de depozitare, păstrare, și întreținere a tehnicii militare”.
    Alte 22,4 milioane de lei sunt suplimentate pentru ”asigurarea militarilor cu accesorii de pat, de corp și echipament individual”. Cu 21,5 milioane de lei se majorează cheltuielile pentru ”asigurarea militarilor cu produse alimentare”.
    Totodată, cu 17,3 milioane de lei vor fi suplinite cheltuielile pentru ajustarea alocațiilor pentru cheltuielile comunale; iar 12 milioane de lei – pentru cheltuielile de personal, legate de ridicarea moratoriului pentru 150 de funcții.
    La bugetul militar, Guvernul mai prevede 9 milioane de lei pentru confecționarea distincțiilor comemorative ”30 de ani de la acțiunile de luptă pentru apărarea integrității și independenței Republicii Moldova”; 7,1 milioane – pentru procurarea pieselor de schimb; 3 milioane – pentru carburanți și lubrifianți și 0,1 milioane de lei – pentru achitarea indemnizațiilor la încetarea contractului de muncă.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDeputații PSRM vor contesta la CC legea prin care se interzice panglica „Sfântului Gheorghe”
    Next Article Drumarii rămân fără angajați, în timp ce statul acoperă găurile bugetare cu bani pentru drumuri

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Președinta Maia Sandu, în vizită la Varșovia pentru discuții privind aderarea Moldovei la UE

    8 iulie 2025

    Diaspora moldovenească se mobilizează: sute de cetățeni înregistrați pentru vot

    7 iulie 2025

    Ion Chicu în vizită la Crasnoarmeiscoe și Țalăiești: Priorități pentru comunitate

    7 iulie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Blocul „Victorie” a organizat o sărbătoare extraordinară în satul Sărățica Veche

    14 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Partidul „Moldova Mare” cere revenirea Portului Giurgiulești în proprietatea statului

    14 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Partidul Nostru condamnă atacul politic asupra independenței avocaturii din Republica Moldova

    14 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Alexandr Berlinschii, Partidul Nostru: Parlamentul a avut un randament extrem de scăzut, iar guvernarea a avut grijă ca „vremurile bune” să vină doar la ai lor!

    14 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ion Ceban: Maia Sandu și Nicușor Dan blochează relațiile dintre orașe

    14 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.