Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Guvernul PAS nu va susține cetățenii în contextul creșterii tarifelor la consumul de gaze naturale
    AUTORITĂȚI

    Guvernul PAS nu va susține cetățenii în contextul creșterii tarifelor la consumul de gaze naturale

    10 august 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Guvernul nu are o soluție pentru cetățeni în contextul creșterii din toamnă a tarifelor la consumul de gaze naturale. Premierul Natalia Gavrilița a declarat, la o emisiune televizată, că prețul la gaz crește în toată lumea, iar Moldova nu poate face excepție. 

    Gavrilița a încercat să impună opinia că tariful de procurare a gazului de la ruși este negociat de responsabilii de la ”Moldovagaz”, deși la aceste discuții participă și ministrul Economiei, funcție deținută în prezent de Sergiu Gaibu, exponent PAS. 

    ”Expiră contractul și trebuie să negociem o prelungire a acestui contract sau unul nou. Prețurile la gaze și la materii prime cresc în toată lumea. Ne aflăm într-un context internațional complicat, chiar dacă suntem în perioada de vară, oricum prețurile la gaze au crescut pe piața europeană, pe piața internațională. Vom vedea ce putem face, dar acest contract este negociat de Moldovagaz cu Gazprom”. 

    Amintim, tariful la gazul natural pentru consumatorii casnici ar putea crește cu peste 30 la sută. Majorarea ar putea să se producă din octombrie sau noiembrie.  Președintele Moldovagaz, Vadim Ceban, a declarat că, în septembrie, compania urmează să depună la Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică solicitarea de ajustare a tarifelor.  

    În prezent, consumatorii casnici achită pentru un metru cub de gaze naturale 4,29 de lei. Toamna trecută, tarifele interne au fost micșorate ca urmare a scăderii prețului la gazele naturale.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIgor Dodon a discutat cu Secretarul General al Adunării Parlamentare a Cooperării Economice la Marea Neagră despre implementarea unor proiecte ambițioase în regiune
    Next Article LIVE // Maia Sandu susține o conferință de presă, după ședința Consiliului Suprem de Securitate

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Furtună critică hotărârea Curții Constituționale și cere respectarea principiilor statului de drept

    30 iunie 2026

    Proiecte strategice pentru Moldova: discuții între Guvern și Banca Mondială privind infrastructura și reformele

    30 iunie 2026

    Nemulțumiri ale pasagerilor în Chișinău: autoritățile verifică funcționarea aerului condiționat în transportul public

    29 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    240 de locuri de parcare noi în Chișinău: proiect Park & Ride în dezvoltare

    30 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    China cere insistent reluarea negocierilor între Rusia și Ucraina pentru încheierea războiului

    30 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Furtună critică hotărârea Curții Constituționale și cere respectarea principiilor statului de drept

    30 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Măsuri de urgență în Chișinău pe timp de caniculă: transport public monitorizat și puncte de asistență medicală

    30 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Berlinschii solicită investigație amplă la Moldatsa: „Toți cei implicați trebuie să răspundă”

    30 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.