Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Grigore Novac critică comportamentul reprezentanților PAS în parlament și lipsa dialogului cu opoziția
    AUTORITĂȚI

    Grigore Novac critică comportamentul reprezentanților PAS în parlament și lipsa dialogului cu opoziția

    21 februarie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Deputatul BCS Grigore Novac a declarat acest lucru în cadrul conferinței „Republica Moldova după PAS”.

    „Vă invit să vizitați parlamentul și să vedeți cum se comportă reprezentanții partidului de guvernământ. Și vei înțelege de ce trăim așa. Ei nu ascultă de nimeni, iar parlamentul a devenit în esență un instrument de luare a deciziilor. Majoritatea habar nu au pentru ce votează.

    Nu doar parlamentarul, ci și opoziția extraparlamentară ar trebui să aibă un dialog cu PAS pentru a face schimb de opinii. Dar nu există un astfel de dialog”, a spus Novac.

    „Despre referendum. Întrebarea este când ar trebui să fie organizată. Suntem în stadiul în care abia începem să discutăm aceste 35 de criterii de aderare la UE. Și acum este complet nepotrivit să organizăm un referendum pe această temă. Dacă oamenii se opun formatului referendumului. Ce vor face autoritățile?

    Revenind la cele 35 de criterii de aderare la UE – cât de stângace efectuează reforma justiției… Nu am cuvinte de cenzură. Am pierdut deja socoteala de câte ori a fost schimbată legea cu privire la procuraturi. Dacă legea stă în cale, o schimbă. Sechestrarea instituțiilor și stabilirea de conturi nu vor duce la nimic bun”, a menționat deputatul.

    „Și ne trâmbițează despre integrarea europeană. Nu se întâmplă așa ceva în Europa. În acest ritm, nu avem nicio șansă să vedem Moldova în UE. Poate nepoții noștri vor vedea…”, a conchis Grigore Novac.

    Să vă reamintim că astăzi Platforma de Dialog European și Intellect Group au organizat o discuție publică despre revenirea țării din statul de „stat capturat” în domeniul legalității și suveranității populare. Conferința „Republica Moldova după PAS” are loc pe 20 februarie la Chișinău.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleGuvernul ratifică Acordul în domeniul securității sociale cu Letonia
    Next Article VIDEO// Pulbere: Scopul PAS este distrugerea Moldovei, începând cu agricultura și terminând cu sistemul judiciar

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ion Ceban respinge acuzațiile fostei viceprimare Irina Gutnic și acuză o campanie politică împotriva sa

    18 mai 2026

    Primarul din Bălți sesizează Procuratura Generală în cazul apei poluate din rețeaua publică

    18 mai 2026

    „Cum este posibil?” Usatîi reacționează la incidentul soldat cu moartea unui adolescent în Cahul

    18 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ion Ceban respinge acuzațiile fostei viceprimare Irina Gutnic și acuză o campanie politică împotriva sa

    18 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Belarus și Rusia desfășoară exerciții militare care includ simularea utilizării armelor nucleare tactice

    18 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Primarul din Bălți sesizează Procuratura Generală în cazul apei poluate din rețeaua publică

    18 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Președintele Ungariei respinge apelurile la demisie: „Nu există nicio bază constituțională”

    18 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    „Cum este posibil?” Usatîi reacționează la incidentul soldat cu moartea unui adolescent în Cahul

    18 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.