Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Gheorghe Cavcaliuc câștigă procesul împotriva băncii: Conturile sale au fost redeschise
    AUTORITĂȚI

    Gheorghe Cavcaliuc câștigă procesul împotriva băncii: Conturile sale au fost redeschise

    12 august 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Liderul Partidului Acasă Construim Europa (PACE) Gheorghe Cavcaliuc a anunțat că a câștigat procesul împotriva unei bănci din Republica Moldova, care i-a blocat conturile. Decizia emisă de Curtea de Apel este irevocabilă.

    „Cu tot felul de prostii inventate, cu sancțiuni supte din deget, care servesc doar sperietoare pentru moldoveni în presa capturată de actuala guvernare, într-un stat capturat și cu o justiție aproape total controlată de regim”, susține Gheorghe Cavcaliuc.

    Așadar, liderul PACE informează că a câștigat procesul prin care Curtea de Apel Chișinău, „prin decizia a trei judecători integri, curajoși, profesioniști și necontrolați de regim, a fost obligată banca să-mi redeschidă conturile bancare”. 

    Acesta menționează că „nicio sancțiune politică impusă de regimul PAS sau sancțiuni cerșite de ei prin cancelariile politice ale complicilor lor externi, nu a putut influența primirea unei decizii” unanime, absolut legale, de către cei trei judecători de la Curtea de Apel Chișinău.                                      

    „Vreau să-mi exprim respectul profund pentru imparțialitatea, integritatea și corectitudinea acestor trei magistrați. Sunt convins, că au avut presiuni enorme la toate nivelurile din partea reprezentanților guvernării și a structurilor statului capturat, dar ei au judecat factologic și în conformitate cu legea, fapt pentru care merită toată admirația și aprecierea întregii societăți.            

    Un mulțumesc aparte și un respect profund vreau să-l exprim față de profesionalismul, dârzenia, combativitatea și corectitudinea a avocatului meu Cristian Iustin, pe care îl recomand cu încredere celor care au nevoie de un avocat competent și integru. El a avut presiuni enorme de la SIS, MAI, și alte structuri ale statului capturat să se dezică de a mă apăra”, menționează fostul șef al Poliției Naționale. 

    De asemenea, acesta afirmă că în curând urmează și alte decizii importante ale arbitrajelor instanțelor de judecată internaționale, în care el a acționat reprezentanții regimul PAS pentru deciziile lor ilegale în raport cu el și Partidul PACE.            

    „Și așa cum ei sunt pe ducă, în anii electorali 2024-2025, le recomand să se pregătească, pentru ca foarte curând ne schimbăm cu locul și cu rolurile, ei vor fi pe rol de criminali și vor răspunde pentru tot și toate”, a conchis Gheorghe Cavcaliuc. 

    Consiliul interinstituțional de supervizare, care asigură implementarea în Republica Moldova a legii Magnitsky, a decis blocarea fondurilor și a resurselor economice care aparțin sau sunt controlate de 11 persoane sancționate internațional, printre care fostul deputat fugar Ilan Șor, oligarhul Vladimir Plahotniuc și fostul șef adjunct al IGP, Gheorghe Cavcaliuc, pentru acțiuni de destabilizare a Republicii Moldova.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIncendiu la centrala nucleară Zaporojie: Forțele ruse au provocat flăcări în turnurile de răcire
    Next Article Irina Vlah continuă să promoveze pacea și bunăstarea la Ceadîr-Lunga, atrăgând mii de susținători

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Maia Sandu, despre salariile de la Moldatsa: „Nu îmi imaginez cum poate fi justificată o remunerație de 120.000 de lei”

    26 iunie 2026

    Chișinău: continuă extinderea infrastructurii de recreere, cu noi terenuri de fitness

    25 iunie 2026

    Critici la adresa reformei fiscale: puterea de cumpărare în sate, în pericol

    25 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu, despre salariile de la Moldatsa: „Nu îmi imaginez cum poate fi justificată o remunerație de 120.000 de lei”

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Statele de pe Flancul Estic al NATO își sporesc apărarea: Cheltuieli de 5% din PIB și sprijin ferm pentru Ucraina

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    MAN solicită revizuirea proiectului PAS privind accesul persoanelor cu dizabilități

    25 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Întreruperi masive de curent în Crimeea și Sevastopol după atacuri asupra infrastructurii energetice

    25 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputații MAN se alătură fermierilor: critică majorarea TVA la 20% pentru agricultură

    25 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.