politics.md
    Facebook Twitter Instagram
    politics.md
    • PARTIDE
    • POLITICIENI
    • PARLAMENT
    • GUVERN
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    Facebook
    politics.md
    Acasă » FMI: Moldova va ieși mai rapid din criză decât restul Europei
    POLITICIENI

    FMI: Moldova va ieși mai rapid din criză decât restul Europei

    13 martie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Republica Moldova va ieși din criză mai repede decât restul Europei pentru că a fost afectată mai devreme. Acest lucru se va întâmpla la anu.

    BNM a luat măsurile necesare mai devreme decât băncile centrale din restul Europei pentru a opri și potoli inflația. Vedem că inflația de bază scade ușor. Or, BNM își poate ușura politica monetară, potrivit declarației pentru Rlive a directorului Departamentului European al FMI, Alfred Kammer, transmite bani.md.

    „Inflația îi afectează pe cei mai săraci și cu venituri mici. Pentru Europa și Moldova politicele au avut un mare succes în ceea ce privește gazele ruseștii și întreruperea acestora. Am fost preocupați de impactul asupra economiilor. S-au luat măsuri pentru asigurarea diversificării. Este vorba de protejarea gospodăriilor pentru face față prețurilor mari la energie. Putea fi și mai rău dacă nu erau întreprinse măsurile necesare”, a punctat Kammer.

    Potrivit directorului FMI, lupta nu s-a terminat vine fereastra din 2023- 2024. Per total Europa este într-o stare foarte bună. Nivelul de înmagazinare a gazului poate fi restabilit. Așadar Europa va fi într-o situație bună și favorabilă iarna viitoare.

    „Trebuie să urmărim inflația și băncile centrale trebuie să fie vigilente. Moldova are un program de reformă ambițios. Anul trecut ne-am concentrat și am susținut guvernul la criză pandemie și după la criza energetică. Am avut un mare succes pentru a proteja populația Moldovei. Reformele structurale au avansat ne-am concentrat pe reforma întreprinderilor de stat, guvernanța fiscală și financiară”, a mai spus Krammer.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleEdilul capitalei solicită Guvernului revizuirea metodologiei prin care se oferă compensații. Pentru unele familii și Primăria și Executivul oferă compensații
    Next Article Ceban solicită MAI-ului ca în zona istorică a Chișinăului să fie pusă limită de viteză de 30 km/h

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Deputatul Alexandr Nesterovschi salută decizia Irinei Lozovan de a părăsi PSRM și a se alătura Mișcării Pentru Popor

    26 martie 2023

    Vlad Filat, despre revenirea în politică: „Să fiu sincer…”

    24 martie 2023

    Ion Ceban: Centrul de servicii pentru copii în situație de stradă din Chișinău – o oază de speranță pentru cei mai vulnerabili

    24 martie 2023

    Leave A Reply Cancel Reply

    RLIVE TV

    Articole recente
    PARTIDE

    În Moldova a apărut încă un partid politic

    26 martie 2023

    …

    GEOPOLITICA

    O nouă ameninţare la adresa securităţii europene – armele nucleare ruseşti în Belarus

    26 martie 2023

    …

    POLITICIENI

    Deputatul Alexandr Nesterovschi salută decizia Irinei Lozovan de a părăsi PSRM și a se alătura Mișcării Pentru Popor

    26 martie 2023

    …

    EXPERȚI

    Vitali Catană: Atât Vlad Batrîncea, cât și Igor Dodon, Zinaida Greceanîi etc., au plecat cândva de la PCRM, iar PAS, ca în oglindă, se trage și el din PLDM-ul lui Filat

    26 martie 2023

    …

    POLITICIENI

    Vlad Filat, despre revenirea în politică: „Să fiu sincer…”

    24 martie 2023

    …

    Categorii
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • GUVERN
    • PARLAMENT
    • PARTIDE
    • POLITICIENI

    © 2021 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.