Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Două proiecte destinate ONG-urilor, finanțate de stat pentru instruire și dezvoltare organizațională
    ACTUALITATE

    Două proiecte destinate ONG-urilor, finanțate de stat pentru instruire și dezvoltare organizațională

    2 iunie 2026Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Două organizații necomerciale din Republica Moldova au fost selectate pentru finanțare nerambursabilă din partea Cancelariei de Stat, în vederea implementării unor programe de instruire și mentorat destinate consolidării capacităților societății civile.


    Decizia a fost luată în cadrul ședinței Comisiei de evaluare și selectare a proiectelor organizațiilor necomerciale, desfășurată pe 26 mai, în urma unui concurs organizat în perioada 30 martie – 30 aprilie.

    Pentru anul 2026, Cancelaria de Stat a lansat două priorități de finanțare: Programul „Advocacy și Guvernare Deschisă” și Programul „Dezvoltare organizațională”, cu un buget total de 400.000 de lei.

    În cadrul apelului au fost depuse șase dosare conforme, câte trei pentru fiecare program, proiectele fiind evaluate în funcție de relevanță, calitate, sustenabilitate și capacitate instituțională și financiară.

    La categoria „Advocacy și Guvernare Deschisă”, finanțarea a fost câștigată de Asociația Obștească CICO, cu proiectul „OSC pentru Guvernare Deschisă: Program de instruire și mentorat în advocacy și transparență”, care își propune formarea organizațiilor capabile să monitorizeze cheltuielile publice și să participe activ la procesele de consultare.

    În cadrul celui de-al doilea program, „Dezvoltare organizațională”, a fost desemnată câștigătoare Asociația Obștească Alianța Asociațiilor de Băștinași din Moldova, cu proiectul „Capacitare pentru Participare”, orientat spre consolidarea capacităților instituționale, financiare și funcționale ale ONG-urilor participante.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleServiciul educațional cu program extins din școlile capitalei, apreciat pentru stabilitatea oferită familiilor
    Next Article Angela Cutasevici: Transferul gestiunii școlilor către centru ar putea bloca activitatea instituțiilor din Chișinău

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Marina Tauber contestă în instanță decizia ANI privind averea de peste 1,5 milioane de lei

    1 iunie 2026

    Administrația de la Tiraspol migrează pe aplicația rusească MAX: Liderii separatiști își deschid conturi oficiale

    1 iunie 2026

    Sectorul drumurilor, vizat de modificări legislative după explozia prețurilor la materiale

    1 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Jared Kushner, ginerele lui Donald Trump, în centrul unei anchete în Albania privind un proiect turistic de lux

    2 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Angela Cutasevici: Transferul gestiunii școlilor către centru ar putea bloca activitatea instituțiilor din Chișinău

    2 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Două proiecte destinate ONG-urilor, finanțate de stat pentru instruire și dezvoltare organizațională

    2 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Serviciul educațional cu program extins din școlile capitalei, apreciat pentru stabilitatea oferită familiilor

    2 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Șeful Statului Major al Apărării din România, Gheorghiță Vlad, audiat la DNA

    2 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.