Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Dialog real și sincer: Ion Ceban despre integrarea Republicii Moldova în UE
    ACTUALITATE

    Dialog real și sincer: Ion Ceban despre integrarea Republicii Moldova în UE

    7 noiembrie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Într-o discuție despre parcursul european al Republicii Moldova, Ion Ceban a subliniat importanța vizitelor oficialilor europeni în țară. „Este foarte bine că oficialii europeni vin în Republica Moldova, că există această deschidere și acest ajutor”, a spus primarul Chișinăului.

    Totuși, Ceban a atras atenția că, în toate întâlnirile și discuțiile, nu doar cele publice unde se transmit mesaje de încurajare, trebuie prezentată situația reală a țării. „Dacă ne dorim cu adevărat ca Republica Moldova să se integreze în Uniunea Europeană, trebuie să arătăm atât succesele, cât și problemele care încă există”, a explicat el.

    Primarul a menționat că, deși pe hârtie lucrurile par bine și există un cadru legislativ promițător, în practică țara se confruntă cu numeroase restanțe. Această diferență între teorie și realitate trebuie corectată pentru ca parcursul european să fie eficient și credibil.

    Ceban a subliniat că sprijinul Uniunii Europene rămâne valoros și oferă un semnal pozitiv, însă accentul trebuie pus pe acțiuni concrete, implementarea reformelor și rezolvarea problemelor persistente. „Doar o abordare onestă și echilibrată, combinată cu ajutorul extern, poate asigura succesul procesului de integrare europeană a Moldovei”, a concluzionat el.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRoberta Metsola, în Parlament: Extinderea este cel mai mare instrument geopolitic
    Next Article „Viitorul Moldovei este în Europa” — mesaj comun Sandu și Metsola

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Pavaloi: închiderea școlilor rurale afectează direct dezvoltarea comunităților

    19 iunie 2026

    Olesea Stamate câștigă procesul cu PAS: instanța a declarat ilegală excluderea sa din partid

    19 iunie 2026

    Schimbări în circulația troleibuzelor din Chișinău: program prelungit până la 01:30

    19 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Grevă fără precedent în Cehia: Mii de angajați ai televiziunii și radioului public protestează față de reforma finanțării

    22 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Pșenițchi: reforma educației ar putea costa Chișinăul până la 2 miliarde de lei până în 2030

    22 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Critici la adresa guvernării: deputatul Berlinschii vorbește despre decalajul dintre promisiuni și realitate

    22 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Germania analizează o reformă amplă a sistemului de pensii: vârsta de pensionare ar putea crește până la 70 de ani

    22 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Primăria Chișinău modernizează zonele de recreere: Proiect nou în Scuarul Catedralei

    22 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.