politics.md
    Facebook Twitter Instagram
    politics.md
    • PARTIDE
    • POLITICIENI
    • PARLAMENT
    • GUVERN
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    Facebook
    politics.md
    Acasă » Deși suntem țară neutră, Guvernul de la Chișinău vrea o cooperare mai strânsă cu NATO
    GUVERN

    Deși suntem țară neutră, Guvernul de la Chișinău vrea o cooperare mai strânsă cu NATO

    17 ianuarie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Republica Moldova este determinată să dezvolte cooperarea cu statele membre și partenere NATO în combaterea noilor amenințări comune la adresa securității cum ar fi terorismul, amenințările cibernetice, care nu mai recunosc frontiere naționale și au un caracter tot mai variat și complex, și să contribuie la promovarea stabilității și securității în regiune și pe continentul european. Concluzia se conține în Planul Individual de Acțiuni al Parteneriatului Republica Moldova – NATO pentru anii 2022-2023, propus de MAEIE Guvernului spre aprobare în ședința din 19 ianuarie.

    Totodată, potrivit documentului, în procesul de implementare a Planului Individual de Acţiuni al Parteneriatului (IPAP), autorităţile Republicii Moldova vor ţine cont de Hotărârea Curţii Constituţionale din mai 2017 privind interpretarea articolului 11 din Constituție (neutralitatea permanentă), potrivit căreia „participarea Republicii Moldova la sisteme colective de securitate, asemenea sistemului de securitate al Națiunilor Unite, operațiuni de menținere a păcii, operațiuni umanitare etc., care ar impune sancțiuni colective împotriva agresorilor și infractorilor de drept internațional, nu este în contradicție cu statutul de neutralitate”.

    În document se menționează că asocierea politică şi integrarea economică prin implementarea Acordului de Asociere cu Uniunea Europeană, precum şi consolidarea dialogului politic şi a cooperării practice cu structurile euroatlantice rămân principalele obiective strategice de dezvoltare ale Republicii Moldova.

    Totodată, în document se menționează că, în condiţiile statutului său de neutralitate, Republica Moldova, prin implementarea IPAP, nu urmăreşte obiectivul aderării la Alianţa Nord-Atlantică. Autoritățile moldovenești își propun să implementeze IPAP pentru avansarea procesului de reformare şi modernizare a sectorului de securitate şi apărare naţională în conformitate cu noile evoluţii şi cerinţe ale mediului actual de securitate, pentru dezvoltarea capacităților necesare de a face față noilor provocări, consolidarea securității cetățenilor Republicii Moldova și a statului. În acest scop, Republica Moldova va folosi baza politico-juridică, inclusiv mecanismele instituţionale relevante, create la etapele precedente de implementare a IPAP.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleParlamentul este convocat în sesiunea ordinară de primăvară
    Next Article Ceban critică Agenția pentru Supraveghere Tehnică: Mafia imobiliară este instalată la AST. Vă mai aduceți aminte când am dispus sistarea lucrărilor de construcție din centrul orașului din str. Serghei Lazo 46?

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ministrul Nicu Popescu a salutat decizia Consiliului UE de a oferi 40 de milioane de euro Armatei Naționale

    5 iulie 2022

    Mitingul de comemorare a victimelor deportărilor va fi organizat mâine la Chișinău

    5 iulie 2022

    Ședința Cabinetului de miniștri se va desfășura la Bălți

    5 iulie 2022

    Leave A Reply Cancel Reply

    Articole recente
    POLITICIENI

    Ceban a dat startul a trei proiecte de reabilitare în intersecția Dacia – Traian

    6 iulie 2022

    …

    GEOPOLITICA

    În nordul Italiei a fost decretată stare de urgenţă din cauza secetei

    5 iulie 2022

    …

    GUVERN

    Ministrul Nicu Popescu a salutat decizia Consiliului UE de a oferi 40 de milioane de euro Armatei Naționale

    5 iulie 2022

    …

    POLITICIENI

    Un activist civic se arată nedumerit de faptul că două troleibuze de zeci de mii de euro, nu sunt puse în circulație

    5 iulie 2022

    …

    POLITICIENI

    Număr record de cereri de azil în R. Moldova

    5 iulie 2022

    …

    Categorii
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • GUVERN
    • PARLAMENT
    • PARTIDE
    • POLITICIENI

    © 2021 - Politics of Moldova | Developed by: INTELLECT GROUP

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.