Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » De la 1 februarie fără apă în Chișinău? Ceban: „De la „fâsurile” și așa numitele inspecții financiare anunțate de prim-ministră, situația nu se schimbă”
    POLITICĂ

    De la 1 februarie fără apă în Chișinău? Ceban: „De la „fâsurile” și așa numitele inspecții financiare anunțate de prim-ministră, situația nu se schimbă”

    29 ianuarie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    De la 1 februarie, adică peste 2 zile, Chișinăul ar putea rămâne fără apă, deoarece va fi deconectat de la electricitate. Despre acesta a anunțat primarul general Ion Ceban.

    „„De la „fâsurile” și așa numitele inspecții financiare anunțate de prim-ministră, situația nu se schimbă. Cu detalii despre inspecția trimisă de PAS revin mâine…

    Informez că în situație de criză majoră la una din instituțiile strategice pentru țară, cei de la guvernare se fac că plouă. La ședința CSE nici nu au abordat subiectul!

    78 de milioane de lei este datoria „Apă Canal” pentru energia electrică, formată în ultimele 2 luni din cauza scumpirilor la gaze și electricitate, costurile fiind majorate de guvernare. Cei din PAS au dreptul să scumpească totul și deciziile fiind adoptate în 13 minute, invocând motivul regional și războiul din Ucraina, pe când cei de la „Apă Canal” de parcă nu ar avea aceleași circumstanțe”, a declarat edilul.

    Ceban afirmă că dublele standarde și ipocrizia nu au margini la cei din PAS.

    „„Apă Canal” nu are de unde acoperi aceste datorii care s-au creat în urma scumpirilor efectuate de către guvernarea PAS. Solicităm CSE să se întrunească și să acopere aceste datorii, dar și toată suma care s-ar acumula pe parcursul anului din cauza decalajului de prețuri între servicii”, a punctat primarul.

    Precizăm că Primăria Chișinău recent a acoperit o altă gaură financiară la „Apă Canal”, de 130 milioane de lei, care au creat-o foștii conducători ai Chișinăului.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePatrimoniul arhitectural istoric din Chișinăul Vechi – pus în valoare prin iluminat artistic nocturn
    Next Article Igor Grosu va mai ucide o dată posturile TV ucise sub aplauzele îndelungate ale ziariștilor moraliști ai puterii

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    De ce cheltuie Primăria 96 de milioane de lei pentru propria clădire. Explicația lui Ion Ceban

    26 august 2026

    O nouă stradă reparată în Chișinău. Cum va fi îmbunătățită circulația în zonă

    26 august 2026

    Schimbări la Guvern: Ministerul Energiei are un nou secretar general adjunct

    26 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Alegerile pentru bașcan, în aer: jumătate dintre deputații de la Comrat au lipsit de la ședință

    26 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Premierul Tofan vrea mai puțini funcționari: „Sunt hotărât să finalizez reducerea aparatului de stat”

    26 august 2026

    …

    POLITICĂ

    De ce cheltuie Primăria 96 de milioane de lei pentru propria clădire. Explicația lui Ion Ceban

    26 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Compensațiile la energie pentru iarna 2026-2027: Guvernul nu a stabilit încă nici suma, nici numărul beneficiarilor

    26 august 2026

    …

    POLITICĂ

    O nouă stradă reparată în Chișinău. Cum va fi îmbunătățită circulația în zonă

    26 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    politics.md
    Administrează consimțământul

    Utilizăm cookie-uri și tehnologii similare pentru a asigura funcționarea corectă a site-ului, pentru a analiza traficul, a îmbunătăți conținutul și, după caz, pentru afișarea și măsurarea publicității. Puteți alege ce categorii de cookie-uri neesențiale permiteți.

    Funcționale Mereu activ
    Stocarea tehnică sau accesul este strict necesară în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
    Preferințe
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
    Statistici
    Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice. Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice anonime. Fără o citație, conformitatea voluntară din partea Furnizorului tău de servicii de internet sau înregistrările suplimentare de la o terță parte, informațiile stocate sau preluate numai în acest scop nu pot fi utilizate de obicei pentru a te identifica.
    Marketing
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară pentru a crea profiluri de utilizator la care trimitem publicitate sau pentru a urmări utilizatorul pe un site web sau pe mai multe site-uri web în scopuri de marketing similare.
    • Administrează opțiunile
    • Administrează serviciile
    • Administrează vânzătorii {vendor_count}
    • Citește mai multe despre aceste scopuri
    Vezi preferințele
    • {title}
    • {title}
    • {title}