Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Dan Perciun: Calitatea educației în multe școli este inacceptabilă
    POLITICĂ

    Dan Perciun: Calitatea educației în multe școli este inacceptabilă

    7 iunie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun, a declarat că educația în multe școli din țară este de proastă calitate. Potrivit rezultatelor unor evaluări internaționale, aproape jumătate dintre elevii de 15 ani nu ating nivelul minim necesar la matematică, lectură și științe.

    De asemenea, în unele școli, majoritatea elevilor care au susținut pretestarea pentru examenul de clasa a IX-a nu au promovat. Ministrul a menționat că o parte semnificativă a școlilor au un număr mic de elevi, ceea ce influențează negativ calitatea procesului educațional.

    El a propus ca discuțiile despre reorganizarea rețelei școlare să se bazeze pe criteriul calității educației oferite, nu doar pe considerente financiare. Totodată, a atras atenția că programul de alimentație gratuită a elevilor are un cost echivalent cu bugetul pentru sute de școli mici.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleTensiuni la intrarea în Comrat: Participanți la miting, obligați să meargă pe jos după intervenția poliției
    Next Article Alexandr Suhodolski denunță blocajul poliției la Comrat: Oamenii, forțați să meargă pe jos la miting sub caniculă

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    La Rîșcani continuă lucrările de refacere a barajului lacului Malinov, obiectiv hidrotehnic esențial pentru siguranța zonei și pentru stabilitatea mediului.

    16 iunie 2025

    Maia Sandu, la Congresul Mondial al Viei și Vinului: „Vinul spune povestea noastră”

    16 iunie 2025

    Agenția Germană pentru Dezvoltare vizează modernizarea infrastructurii și guvernanței

    16 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu efectuează o vizită în Germania

    20 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Deputatul Alexandr Suhodolski propune deschiderea unui hub logistic în Găgăuzia, în cadrul Forumului Economic de la Sankt Petersburg

    20 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Valentina Șalamai mulțumește echipei Partidului Nostru pentru că a susținut-o în lupta cu sistemul: „Sunteți cei mai buni!”

    20 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Criza politică în România: Nicușor Dan nu a desemnat un premier, discuțiile au eșuat

    20 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Maia Sandu a discutat cu profesorii din Găgăuzia despre predarea limbii române și găgăuze

    20 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.