Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Damasc caută pace cu Israelul? Siria anunță negocieri pentru un acord de securitate
    GEOPOLITICA

    Damasc caută pace cu Israelul? Siria anunță negocieri pentru un acord de securitate

    27 iulie 2026Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Siria urmărește încheierea unui acord de securitate cu Israelul, care ar putea deschide drumul către o pace mai amplă între cele două state, a declarat președintele sirian Ahmed al-Sharaa într-un interviu acordat postului Al Jazeera.

    Liderul de la Damasc a precizat că o eventuală înțelegere nu ar afecta dreptul Siriei asupra Înălțimilor Golan, teritoriu cucerit de Israel în timpul Războiului de Șase Zile din 1967 și anexat în 1981.

    Ahmed al-Sharaa a declarat că Siria încearcă să implice mai multe state pentru a exercita presiuni asupra Israelului în vederea adoptării unei politici „mai echilibrate” față de Damasc.

    „Evităm să intrăm în confruntări”, a afirmat președintele sirian.

    Declarațiile vin în contextul tensiunilor apărute după înlăturarea fostului lider sirian Bashar al-Assad, în decembrie 2024. La scurt timp după preluarea puterii de către forțele conduse de Al-Sharaa, trupele israeliene au intrat în Siria și au ocupat poziții strategice.

    Israelul a desfășurat operațiuni în zona demilitarizată de pe teritoriul sirian, inclusiv pe versantul sirian al muntelui Hermon, și a efectuat în mod repetat atacuri asupra unor obiective militare din Siria, susținând că urmărește distrugerea depozitelor de arme și echipament militar.

    Totodată, autoritățile israeliene afirmă că protejează comunitatea druză din Siria, pe care o consideră un aliat în regiune.

    Declarațiile lui Ahmed al-Sharaa au fost făcute în aceeași perioadă cu vizita în Siria a secretarului general al ONU, Antonio Guterres, prima vizită a unui șef al Națiunilor Unite în această țară după anul 2009.

    Guterres a declarat că încălcările de către Israel ale acordului de dezangajare a forțelor din 1974 sunt „inacceptabile” și a cerut respectarea suveranității, independenței, unității și integrității teritoriale a Siriei.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice! 

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCeban acuză o campanie de manipulare privind apa din Chișinău și spune că lucrările la stația de captare continuă
    Next Article Liderul PNM, susținut financiar de colegii de partid: Galbur declară donații de peste jumătate de milion de lei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Declarații de la Bruxelles: Eugen Tomac spune cum poate România ajuta Moldova pe drumul spre UE

    27 iulie 2026

    Putin lansează o nouă declarație controversată: „Ucraina va pierde teritoriile din vest”

    27 iulie 2026

    Letonia interzice importul de cărți, jocuri video și haine din Rusia și Belarus

    24 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Liderul PNM, susținut financiar de colegii de partid: Galbur declară donații de peste jumătate de milion de lei

    27 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Damasc caută pace cu Israelul? Siria anunță negocieri pentru un acord de securitate

    27 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Ceban acuză o campanie de manipulare privind apa din Chișinău și spune că lucrările la stația de captare continuă

    27 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    „Orice încălcare are nume și prenume”. Grițco cere controale după cazul Moldatsa

    27 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    PLDM solicită suspendarea amalgamării voluntare până la prezentarea unei strategii naționale

    27 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.