Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Curtea de Apel Nord va primi șase judecători din 13 ianuarie 2025 pentru suplinirea funcțiilor vacante
    AUTORITĂȚI

    Curtea de Apel Nord va primi șase judecători din 13 ianuarie 2025 pentru suplinirea funcțiilor vacante

    30 decembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Consiliul Superior al Magistraturii a aprobat luni, 30 decembrie, transferarea temporară a șase judecători la Curtea de Apel Nord (redenumită din Curtea de Apel Bălți), Magistrații vor fi transferați din data de 13 ianuarie 2025, până la ocuparea a 15 funcții vacante din Curtea de Apel Nord.

    De asemenea, Consiliul Superior al Magistraturii a transferat temporar, din 13 ianuarie 2025 și până la suplinirea a nouă funcții vacante la Curtea de Apel Sud trei judecători.

    Temei pentru anunțarea concursului a constituit hotărârea plenului CSM din 2 decembrie 2024. Potrivit acesteia, numărul judecătorilor ce activează efectiv în instanțele de apel este insuficient pentru a asigura buna funcționare a instanțelor judecătorești și examinarea cauzelor cu celeritate. În același timp, CSM a aprobat mai multe cereri de demisie a judecătorilor de la aceste instanțe.

    Amintim că pe 10 decembrie curent, CSM a acceptat cererile de demisie ale 15 judecători de la Curțile de Apel Bălți, Cahul și Comrat. Astfel, CSM a dispus eliberarea din funcție a 12 judecători de la Curtea de Apel Bălți, doi de la Curtea de Apel Cahul și unul de la Curtea de Apel Comrat.

    În urma acestor plecări, la Curtea de Apel Bălți rămâneau în funcție opt judecători, iar la instanțele din Cahul și Comrat – câte trei magistrați. Potrivit CSM, în aceste condiții, este imposibilă constituirea completelor de judecată pentru examinarea dosarelor.

    sursa

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleProiectele cheie pentru integrarea europeană a Moldovei
    Next Article Premier Energy va construi un parc eolian în apropierea orașului Ștefan Vodă

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Victor Pruteanu acuză ministrul Mediului de minciună: „Oamenii au dreptul să știe adevărul despre apa potabilă”

    17 martie 2026

    Victoria Furtună acuză Guvernul că manipulează datele privind prețurile la carburanți

    17 martie 2026

    Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, respinge acuzațiile și îl acuză pe Ceban de falsuri privind apa din Nistru

    17 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Adunarea Populară a Găgăuziei anunță alegeri pentru 21 iunie, pe fondul tensiunilor cu Chișinău

    17 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Proiect caritabil: 50 de mame beneficiază de abonamente la Mart’s Fitness timp de un an

    17 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ucraina acceptă sprijinul UE pentru repararea oleoductului Drujba și reluarea transportului de țiței către Ungaria și Slovacia

    17 martie 2026

    …

    EXPERȚI

    ANALIZĂ | Ian Lisnevschi: Conflictul SUA-Iran nu este o „știre de la televizor”, ci o amenințare hibridă directă pentru Moldova și UE

    17 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Tot mai mulți ruși renunță la plățile electronice și aleg numerarul, pe fondul blocării cardurilor și problemelor de internet

    17 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.