Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Cuplul din Chișinău, condamnat la închisoare pentru tâlhărie: Detalii despre cazul șocant
    AUTORITĂȚI

    Cuplul din Chișinău, condamnat la închisoare pentru tâlhărie: Detalii despre cazul șocant

    15 martie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Un cuplu din Capitală a fost condamnat la închisoare, bărbatul la 10 ani, iar femeia la opt ani, ambii fiind acuzați de tâlhărie.

    Potrivit Procuraturii Generale, femeia l-a cunoscut pe bărbat în timp ce acesta era deținut în penitenciar, iar ea se ocupa de prestarea serviciilor sexuale.

    După ce bărbatul a fost eliberat din penitenciar, cei doi au început să locuiască împreună în apartamentul pe care femeia îl închiria în sectorul Botanica al Capitalei.

    S-a stabilit că aceștia au inițiat un plan pentru realizarea veniturilor, și anume jefuirea potențialilor clienți, cărora femeia urma să le presteze servicii sexuale contra plată. Repartizând rolurile, conform planului anterior convenit, în vederea realizării intențiilor sale criminale, aceștia au plasat pe un site un anunț referitor la prestarea serviciilor sus-menționate. 

    Astfel, la 18 iunie 2023, un bărbat a contactat-o pe inculpată și au convenit ca, la aceeași dată, acesta să se deplaseze la locul prestării serviciilor sexuale, în apartamentul unde se afla femeia.

    În continuare, conform înțelegerii prealabile, inculpata l-a înștiințat pe inculpat despre faptul că victima se afla deja la fața locului. Astfel, inculpatul a intrat în apartament și a atacat victima, amenințându-l cu o șurubelniță, solicitându-i transmiterea tuturor mijloacelor bănești care le deținea. Victima a transmis o parte din bani, pe care îi avea în buzunar, iar după amenințări repetate, a scos și restul banilor din rucsac, inculpatul reușind să sustragă 2.500 de lei de la bărbat.

    Drept urmare, inculpatul a fost condamnat la 10 de închisoare, iar inculpata la opt ani de închisoare cu executare. Sentința nu este definitivă și poate fi contestată cu apel în termen de 15 zile la Curtea de Apel Chișinău.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIon Ceban: Orice decizie de a candida sau nu la prezidențiale va fi luată în echipa MAN
    Next Article Acțiunile întreprinse în timpul stării de urgență prezentate de Premierul Dorin Recean

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Instanța din Chișinău a anulat 28 de amenzi pentru „corupție electorală”

    11 iulie 2025

    Danemarca oferă R. Moldova șapte milioane de euro pentru apărare

    11 iulie 2025

    Ion Ceban: „Nu am primit nicio explicație oficială”

    11 iulie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Instanța din Chișinău a anulat 28 de amenzi pentru „corupție electorală”

    11 iulie 2025

    …

    ANALITICA

    Parlamentul a adoptat noi reguli pentru platformele video online și media digitală

    11 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Danemarca oferă R. Moldova șapte milioane de euro pentru apărare

    11 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ion Ceban: „Nu am primit nicio explicație oficială”

    11 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Procurorii cer 13 ani de închisoare pentru Marina Tauber

    11 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.