Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Creștere semnificativă a producției industriale în Republica Moldova în februarie 2024
    AUTORITĂȚI

    Creștere semnificativă a producției industriale în Republica Moldova în februarie 2024

    22 aprilie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Potrivit ministrului Dezvoltării Economice și Digitalizării, producția industrială a Republicii Moldova a crescut cu 10% în februarie 2024, comparativ cu aceeași perioadă a anului 2023, principalele sectoare de creștere care au adus această dinamică pozitivă în februarie 2024, au fost: industria prelucrătoare (+17,1%); producția de produse făinoase (+50%); producția de băuturi (+20,2%); industria chimică (+65,9%); industria farmaceutică (+27,3%); producția de mașini și echipamente (+27,1%); producția de mobilă (+18,1%); producția de calculatoare, produse electronice și optice (+446%).

    Potrivit lui Dumitru Alaiba, în acest din urmă sector se întâmplă ceva interesant. „În general, acesta este primul salt semnificativ în acest sector de când a început războiul din Ucraina. Este prea devreme pentru a bate din palme, dar ne propunem să menținem această dinamică pozitivă. Facem tot ce putem pentru a sprijini dezvoltarea industriei”, a scris ministrul Dezvoltării Economice și Digitalizării.

    El a reamintit că săptămâna trecută, Guvernul a aprobat Programul național de dezvoltare industrială pentru anii 2024-2028. Cu ajutorul acestuia, autoritățile își propun să majoreze contribuția industriei prelucrătoare la PIB până la 11,5% în următorii 4 ani, să crească volumul produselor industriale exportate cu 25% și să majoreze cu 15% numărul forței de muncă în sectorul industrial. „Implementarea programului ne va ajuta să obținem o industrie mai competitivă, să creăm noi locuri de muncă și să stimulăm creșterea economică a țării”, a subliniat Dumitru Alaiba.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleTânărul de 19 ani căutat de poliția de frontieră, reținut la Aeroportul Chișinău
    Next Article Centrul de Sănătate Publică recomandă neadmiterea copiilor nevaccinați la procesul educațional

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    „Luptă sistematică împotriva Bisericii”: „Moldova Mare” acuză autoritățile după blocarea Episcopului Marchel

    23 mai 2025

    Nicușor Dan și-a depus mandatul de primar după ce a fost ales președinte

    23 mai 2025

    Ministrul Mihai Popșoi a participat la lucrările Forumului de Securitate la Marea Neagră și în Balcani

    23 mai 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    „Luptă sistematică împotriva Bisericii”: „Moldova Mare” acuză autoritățile după blocarea Episcopului Marchel

    23 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Nicușor Dan și-a depus mandatul de primar după ce a fost ales președinte

    23 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Ministrul Mihai Popșoi a participat la lucrările Forumului de Securitate la Marea Neagră și în Balcani

    23 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Un deputat din Găgăuzia, acuzat de avere nejustificată

    23 mai 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Blocul „Victorie” își reconfirmă angajamentul față de Bălți: De la proiecte sociale la evenimente festive

    23 mai 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.