Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Cooperarea Moldovei cu SUA se intensifică: discuții oficiale la Raleigh
    ACTUALITATE

    Cooperarea Moldovei cu SUA se intensifică: discuții oficiale la Raleigh

    9 decembrie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Republica Moldova consolidează relațiile bilaterale cu SUA în domeniul securității și apărării, și preconizează, prin cooperare, să dezvolte domeniile de educație, cultură și investiție. 

    În acest sens au fost purtate discuții cu reprezentanții statului Carolina de Nord, în cadrul vizitei vicepremierului Mihai Popșoi, ministrul Afacerilor Externe, și a președintelui Parlamentului de la Chișinău, Igor Grosu.

    MAE comunică despre întrevederea demnitarilor moldoveni cu secretara de stat a Carolinei de Nord, Elaine Marshall. A fost discutată cooperarea continuă a Moldovei cu acest stat, au fost examinate proiectele în derulare și oportunitățile noi de colaborare, transmite politics.md cu referire la IPN.

    Totodată, în cadrul discuțiilor cu generalul Todd Hunt, reprezentant al Gărzii Naționale a Carolinei de Nord, au fost abordate subiecte privind cooperarea în domeniul securității și apărării.

    Pentru contribuția la consolidarea cooperării moldo-americane, i-a fost oferită medalia „Meritul Civic” Eleonorei Sinigur, responsabilă pentru relații internaționale în cadrul Departamentului Secretarului de Stat.

    Demnitarii moldoveni au avut și întâlnire cu diaspora din Raleigh. Vicepremierul Mihai Popșoi a încurajat implicarea activă a comunității moldovenești în promovarea proiectelor economice și sociale ale Republicii Moldova.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleRusia refuză compromisuri: trei linii roșii atacului de pace pe care Vladimir Putin nu le va ceda
    Next Article Despre grădinițe, școli și minciuni: PAS nu poate răspunde la întrebări simple

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Sergiu Caraman, reales președinte al Consiliului Superior al Magistraturii pentru un nou mandat de doi ani

    9 iunie 2026

    MAE avertizează cetățenii moldoveni privind călătoriile în Qatar și Kuweit

    9 iunie 2026

    Valentin Cebotari solicită măsuri urgente pentru securizarea unui imobil abandonat

    8 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Candidatul de premier al României, Eugen Tomac, vrea cooperare media și educațională extinsă cu R. Moldova

    9 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Vasile Șova, audiat în dosarul „Kuliok”: ce a declarat despre întâlnirile politice și acuzațiile care îl vizează pe Igor Dodon

    9 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Deputata MAN Angela Cutasevici, în SUA: „Schimbul de bune practici este esențial pentru consolidarea instituțiilor”

    9 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    UE deschide oficial primul cluster de negocieri de aderare cu Republica Moldova și Ucraina, anunță Ursula von der Leyen

    9 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Mai multe drumuri din suburbii intră în reparații: lucrări simultane în Bubuieci, Bîc și Grătiești

    9 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.