Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Construcția unui penitenciar de ultimă generație în Chișinău va începe în 2024
    AUTORITĂȚI

    Construcția unui penitenciar de ultimă generație în Chișinău va începe în 2024

    30 decembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Guvernul aprobat semnarea Acordului de proiect între Ministerul Justiției și Oficiul Națiunilor Unite pentru Servicii de Proiect (UNOPS) privind construcția unui nou penitenciar în municipiul Chișinău. Noul responsabil pentru proiect a fost numit în luna septembrie a acestui an.

    Potrivit documentului, UNOPS va avea un rol esențial în implementarea și monitorizarea proiectului.

    Printre responsabilitățile organizației se numără gestionarea zilnică a lucrărilor, efectuarea achizițiilor necesare, monitorizarea și supravegherea tehnică, controlul calității și cantității lucrărilor de construcții, precum și gestionarea riscurilor asociate.

    Proiectul de construcție a penitenciarului din Chișinău a fost extins anterior până la finele anului 2028.

    Construcția noului penitenciar din preajma Chișinăului va începe în 2024 și va fi deschisă, cel mai probabil, în 2028 și nu în 2027, cum se anunțase anterior. Investiția finală în construcția acestuia ar putea oscila între 70 de milioane și 80 de milioane de euro (circa 1,5 miliarde de lei).

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePremier Energy va construi un parc eolian în apropierea orașului Ștefan Vodă
    Next Article Rezervele de gaze pentru malul drept al Nistrului

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Iankovski, persoană indezirabilă în Republica Moldova, surprins la Tiraspol. Ce spune ministra de Interne

    13 august 2026

    Valentin Cebotari critică starea Gării Revaca: „Mai bine nu făceau asemenea promisiuni”

    12 august 2026

    Tofan, nemulțumit de deplasările funcționarilor peste hotare: „Unele solicitări nu sunt în totalitate justificate”

    12 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Ministra Finanțelor susține că Anastasia Taburceanu putea restitui legal banii încasați de la Moldatsa

    13 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Schimb de replici între Comrat și Chișinău: Gaidarji respinge afirmațiile lui Buzu despre blocarea reformei

    13 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Iankovski, persoană indezirabilă în Republica Moldova, surprins la Tiraspol. Ce spune ministra de Interne

    13 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Marea Britanie, Italia, Elveția și Indonezia, pe lista țărilor care ar putea supraveghea dezarmarea Hezbollah

    13 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    UE oferă 2 milioane de euro pentru comunitățile afectate de cutremurul devastator din Columbia

    12 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.