Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Ceban critică Agenția pentru Supraveghere Tehnică: Mafia imobiliară este instalată la AST. Vă mai aduceți aminte când am dispus sistarea lucrărilor de construcție din centrul orașului din str. Serghei Lazo 46?
    POLITICĂ

    Ceban critică Agenția pentru Supraveghere Tehnică: Mafia imobiliară este instalată la AST. Vă mai aduceți aminte când am dispus sistarea lucrărilor de construcție din centrul orașului din str. Serghei Lazo 46?

    17 ianuarie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Mafia imobiliară este instaurată la Agenția pentru Supraveghere Tehnică, AST, și permite continuarea construcțiilor în Centrul istoric al Chișinăului. Cel puțin asta spune primarul general Ion Ceban, care afirmă că cei care au promis că vor demola construcțiile ilegale, favorizează ca acestea să înflorească.

    „Dragi locuitori ai capitalei, stimați jurnaliști! Vă mai aduceți aminte când am dispus sistarea lucrărilor de construcție din centrul orașului din str. Serghei Lazo 46? Astăzi, această construcție a devenit un alt caz protejat de către cei de la guvernare. Protejată de PAS ca și în alte cazuri pe care le-am făcut public recent.

    Cei care au permis să fie reluate lucrările au fost cei de la AST, după ce am solicitat personal stoparea acestora. Astăzi bravii constructori într-o veselie continuă lucrările, aceștia nu doar au reluat lucrările de construcție a clădirii, dar au tras și țeavă ilegală în canalizarea publică pentru a evacua toată murdăria de pe șantier”, a declarat Ceban.

    Edilul afirmă că a solicitat moratoriu la eliberarea actelor permisive pentru construcții în centrul istoric al orașului, la care consilierii municipali s-au abținut de a-l vota.

    „Stimați deputați care votați legi mimate în Parlament și manipulați opinia publică, asta este esența guvernării voastre putrede. În 2 ani de zile, din cele 1500 de acte permisive eliberate de Primăria Chișinău, nu a fost nici un document contestat și probat că ar fi eliberat cu încălcări”, a punctat acesta.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleDeși suntem țară neutră, Guvernul de la Chișinău vrea o cooperare mai strânsă cu NATO
    Next Article Andrei Spînu: Gazprom, în calitate de acționar majoritar, ne poate oferi o amânare a plății

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Reformarea primăriilor, subiect de referendum: opoziția cere votul cetățenilor înainte de decizii

    26 iunie 2026

    Andrei Spînu avertizează: reforma fiscală riscă să se transforme din dezbatere economică în una politică

    26 iunie 2026

    „Restart în educație” criticat din interiorul sistemului: probleme de organizare și finanțare

    26 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Reformarea primăriilor, subiect de referendum: opoziția cere votul cetățenilor înainte de decizii

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Andrei Spînu avertizează: reforma fiscală riscă să se transforme din dezbatere economică în una politică

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    „Restart în educație” criticat din interiorul sistemului: probleme de organizare și finanțare

    26 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Igor Grosu cere explicații în cazul Moldatsa și solicită restituirea sumelor considerate nejustificate

    26 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Reabilitare urbană în Chișinău: trotuar refăcut și parcare nouă planificată pe strada Studenților

    26 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.