politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook
    politics.md
    POLITICĂ

    Cazul Marinei Tauber a ajuns în presa europeană. Eureporter: Şubreda democraţie din Moldova a mai primit o lovitură

    4 decembrie 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    „Se încing spiritele în Republica Moldova, unde şubreda democraţie din Moldova a primit, se pare, o nouă lovitură. Partidul de guvernământ s-a pomenit în mijlocul unui scandal de proporţii, după ce a fost acuzat că ar fi pus presiune pe Comisia Electorală Centrală pentru a scoate din cursa electorală candidatul unui partid de opoziţie, cotat cu şanse covârşitoare să câştige funcţia de primar al oraşului Bălţi, al doilea oraş ca mărime din ţară”.

    Aşa începe articolul prestigioasei publicaţii europene „Eureporter”, care a dedicat scandalului în jurul Marinei Tauber o amplă analiză. 

      Potrivit „Eureporter”, Marina Tauber a fost înregistrată în cursa pentru Primăria oraşului Bălţi în ultima zi în care mai pot fi depuse actele pentru înregistrare, iar această decizie i-a luat pe mulţi prin surprindere. Ulterior, scriu jurnaliştii, a urmat o campanie intensă, iar la alegerile din 21 noiembrie, Tauber a fost foarte aproape să câştige din primul tur, lipsindu-i doar în jur de 900 de voturi pentru a câştiga. Publicaţia europeană mai arată că abia după ce Tauber a câştigat detaşat primul tur cu aproape 50 la sută dintre voturi, au început să curgă contestaţiile din partea poliţiei şi contracandidaţilor. 

    „Săptămâna aceasta a urmat o şedinţă a CEC, care a constatat că Marina Tauber trebuie exclusă din cursă şi a cerut instanţei să anuleze înregistrarea acesteia în alegeri. Iar motivul invocat de CEC pentru excluderea din alegeri este faptul că „candidatul nu a declarat cheltuielile pentru ceea ce au mâncat activiştii pe perioada campaniei electorale”, o prevedere care nici nu se regăseşte în Codul Electoral moldovenesc, iar nici un candidat electoral, în nicio campanie electorală organizată până acum în Moldova, nu declarat asemenea cheltuieli. Mai mult, pretinsele încălcări au fost înregistrate în campania primului tur de scrutin, care a fost declarat corect de aceeaşi Comisie Electorală Centrală”, se mai arată în articol. 

    Potrivit Eureporter, decizia de a o retrage din cursă a provocat un val de reacţii din partea opoziţiei, a analiştilor politici şi a societăţii civile.

    „Imediat după decizia CEC, au urmat un val de critici din partea partidelor de opoziţie, analiştilor politici şi a societăţii civile, care au calificat decizia organului electoral drept un abuz şi o comandă politică venită din partea partidului de guvernare PAS şi a preşedintelui Republicii Moldova, Maia Sandu”, se mai arată în articol. 

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAleea Diplomaților a fost astăzi inaugurată în capitală. Ceban: Fiecare copac va avea câte o plăcuță a ambasadorului sau numele misiunii diplomatice
    Next Article Analiști politici, despre cazul Marinei Tauber: Este limpede că sistemul judecătoresc este controlat de actuala putere, întruchipată de Maia Sandu

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    LIVE// Ședința Guvernului Republicii Moldova din 4 octombrie 2023

    4 octombrie 2023

    LIVE// Ședința Parlamentului Republicii Moldova

    4 octombrie 2023

    LIVE// Briefing de presă susținut de Președintele Parlamentului

    4 octombrie 2023

    Leave A Reply Cancel Reply

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    LIVE// Ședința Guvernului Republicii Moldova din 4 octombrie 2023

    4 octombrie 2023

    …

    POLITICĂ

    LIVE// Ședința Parlamentului Republicii Moldova

    4 octombrie 2023

    …

    POLITICĂ

    LIVE// Briefing de presă susținut de Președintele Parlamentului

    4 octombrie 2023

    …

    POLITICĂ

    Reacție rapidă: Parlamentul, în ședință de urgență, după decizia CC

    3 octombrie 2023

    …

    POLITICĂ

    VIDEO// Lilian Carp, sub lupa organizației “Haiduci”: O nouă plângere la CEC

    3 octombrie 2023

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2023 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.