Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Când vor avea loc alegerile locale din 2023
    POLITICĂ

    Când vor avea loc alegerile locale din 2023

    27 decembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Conform noului Cod Electoral,  care intră în vigoare la 1 ianuarie, alegerile locale din 2023 vor avea loc pe data de 29 octombrie sau 5 noiembrie. Declarația a fost făcută de către secretarul Comisiei Electorale Centrale, Alexandru Berlinschii, în cadrul emisiunii „Puterea a Patra”.

    Dată exactă, potrivit lui, va fi stabilită printr-o hotărâre a Comisei Electorale Centrale, cu cel puțin 70 de zile înainte de alegeri. Astfel, până în luna august va fi cunoscută data scrutinului.

    Tot anul viitor se va da bătălia și pentru primăria Chișinău. Unele partide și-au anunțat deja intenția de a participa în cursă.

    Noul Cod Electoral a fost votat în lectură finală la 8 decembrie și va intra în vigoare la 1 ianuarie.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleOfensiva potlogarilor din ”jurnalismul independent”
    Next Article Igor Grosu: Războiul din Ucraina este momentul adevărului: fie ești de partea războiului, fie ești de partea păcii

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ziua Națională a Portului Popular va fi celebrată la Orhei printr-un eveniment grandios

    28 iunie 2025

    Dorin Recean efectuează o vizită în Orhei: Ce include agenda

    26 iunie 2025

    Planul economic al PSDE: șase piloni pentru dezvoltarea economică și integrarea europeană

    24 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Locuitorii din Glodeni cer relansarea centralei de la Cuciurgan și alegeri corecte pe ambele maluri ale Nistrului

    5 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Stela Onuțu, Partidul Nostru, vicepreședinte CALM: Reforma administrativă este necesară, dar nu impusă, ci discutată cu oamenii în teritoriu!

    5 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Directorul SIS, hărțuit de Maria Olar la Parlament

    5 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Renato Usatîi, despre Festivalul Absolvenților 2025, care a adunat un număr record de oameni, dar și despre atacurile politice, minciunile și dezinformările

    5 iulie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Alexandr Stoianoglo, în Vărvăreuca: Moldova nu se conduce cu discursuri în engleză și miniștri care văd satele doar din avion

    5 iulie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.