Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Bolea, către Gavrilița: Ați scris aceste aberații doar că este la modă să vorbiți despre antrenarea experților străini?
    POLITICĂ

    Bolea, către Gavrilița: Ați scris aceste aberații doar că este la modă să vorbiți despre antrenarea experților străini?

    6 august 2021Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Guvernul Gavriliță va încălca principiul independenței judecătorilor și procurorilor prin atragerea experților externi în procesul de selectare a procurorilor și judecătorilor. Asupra acestui fapt a atras atenția în Parlament deputatul socialist Vasile Bolea.  

    Parlamentarul a menționat că, potrivit Constituției, judecătorii și procurorii au organele sale de autoadministrare: CSM și CSP.

    ”Ați scris aceste aberații doar că este la modă să vorbiți despre antrenarea experților inclusiv celor internaționali sau considerați că celor 63 de deputați care vă susțin li se va permite să încalce Constituția și principiile constituționale consfințite”, a întrebat Bolea.

    Candidatul desemnat la funcția de premier, Natalia Gavrilița, a răspuns că a inclus aceste acțiuni în Programul de activitate al Guvernului ”pentru că aceasta doresc cetățenii”.

    ”Sistemele de autoadministrare a judecătorilor și procurorilor au avut timp berechet să se curețe. Acum este timpul să trecem la acțiuni hotărâte, inclusiv să urmăm exemplele altor state din Balcani și din altă parte care au reușit curățarea sistemului justiției de elemente corupte prin asemenea instrumente”, a spus Gavrilița.

    Noul mecanism urmează a fi introdus în Legea privind sistemul de evaluare a judecătorilor și procurorilor.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleBolea ia în râs promisiunea făcută de Gavrilița referitor la accesul presei
    Next Article Valeriu Reniță: Cum stârpești corupția, dacă plătești unui ministru un salariu mai mic decât a unui excavatorist?

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    LIVE// Conferință de presă susținută de Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, și Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola

    7 noiembrie 2025

    Avertisment economic: „Politica și poliția intervin în economie, iar sectorul IMM se prăbușește”

    4 noiembrie 2025

    Dispute pe bugetul Capitalei: administrația locală acuză PAS de tergiversări politice

    3 noiembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Grosu, nerăbdător să voteze închiderea Centrului Rus de Cultură: Abia aștept

    7 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Partidul Social Democrat are un nou președinte: Sorin Grindeanu

    7 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Aderarea Moldovei la UE până în 2030: un obiectiv ambițios, dar realizabil

    7 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Radu Vrabie: „Modernizarea Serviciul Vamal al Republicii Moldova începe cu echipa”

    7 noiembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Un pas istoric: Parlamentul European deschide birou permanent la Chișinău

    7 noiembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.