Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Belgia și Spania vor acorda Ucrainei câte 1 miliard de euro pentru apărare în 2026
    POLITICĂ

    Belgia și Spania vor acorda Ucrainei câte 1 miliard de euro pentru apărare în 2026

    14 aprilie 2026Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Mihailo Fedorov a anunțat că Ucraina va primi sprijin financiar de câte 1 miliard de euro din partea Belgia și Spania, fonduri destinate sectorului apărării în anul 2026.

    Potrivit oficialului ucrainean, în urma discuțiilor cu miniștrii apărării din cele două țări au fost stabilite mai multe direcții de cooperare, inclusiv apărarea aeriană, dezvoltarea capabilităților în domeniul dronelor și susținerea inițiativelor europene privind artileria cu rază lungă de acțiune.

    De asemenea, Belgia și-a confirmat intenția de a continua sprijinul militar, inclusiv prin livrarea de avioane F-16 și piese de schimb, în timp ce Spania a reconfirmat pachetul de asistență financiară.

    Partea ucraineană a propus și extinderea cooperării industriale în domeniul apărării, inclusiv testarea unor sisteme de drone în condiții reale de luptă.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleIgor Dodon laudă modelul lui Viktor Orbán după schimbarea de putere din Ungaria
    Next Article Tiraspolul scoate din plafonul bugetar cheltuielile pentru energia produsă la Cuciurgan

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Gaik Vartanean acuză guvernarea de un sistem bazat pe numiri politice, salarii mari și contracte netransparente la întreprinderile de stat

    13 iulie 2026

    Vasile Tofan începe consultările pentru programul de guvernare înainte de prezentarea în Parlament

    13 iulie 2026

    Primăria anunță modernizarea a peste 270 de ascensoare din blocurile locative din Chișinău

    13 iulie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Igor Dodon o acuză pe Maia Sandu că încalcă neutralitatea Republicii Moldova prin participarea la Coaliția de Voință

    14 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    UE pregătește restricții pentru utilizarea rețelelor sociale de către minori. Ce reguli ar putea fi introduse

    14 iulie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Premierul Ucrainei, Iulia Svîrîdenko, și-a depus demisia. Zelenski pregătește o remaniere amplă a Guvernului

    14 iulie 2026

    …

    POLITICĂ

    Gaik Vartanean acuză guvernarea de un sistem bazat pe numiri politice, salarii mari și contracte netransparente la întreprinderile de stat

    13 iulie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Un nou ales în CMC: Vasile Melnic a primit mandatul de consilier după demisia lui Sergiu Crețu

    13 iulie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.