Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Autoritățile urmează să cumpere sediu pentru Ambasada de la Paris
    AUTORITĂȚI

    Autoritățile urmează să cumpere sediu pentru Ambasada de la Paris

    7 septembrie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Autoritățile de la Chișinău sunt în căutarea unui sediu pentru amplasarea Ambasadei Republicii Moldova în Franța. Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene precizează că, timp de 25 de ani, au fost achitate sume impunătoare pentru chirie, iar această achiziție urmează să se amortizeze în timp, dar și să asigure moldovenilor din Franța acces la servicii consulare calitative, transmite IPN.

    Sergiu Odainic, secretar general interimar la MAEIE, a declarat că de trei ani ambasada se află într-un sediu temporar, care trebuie să fie eliberat din 12 septembrie. Acest lucru ar însemna suspendarea serviciilor consulare acordate.

    „Cunoaștem cu toții importanța identificării unui sediu pentru funcționarea în condiții optime a ambasadei noastre la Paris, inclusiv pentru a asigura accesul cetățenilor la serviciile consulare cu spațiu adecvat și ghișee care ar procesa mai multe cereri concomitent, pentru a evita formarea aglomerațiilor. Această proprietate se va amortiza în timp creând condiții confortabile cetățenilor care vor utiliza serviciile misiunile, dar și vor contribui la fortificare a profilului țării noastre în Franța, care din cauza  problemelor asociate cu lipsa unui sediu adecvat au avut de suferit în ultimii ani”, a notat responsabilul de la MAEIE.

    Potrivit lui Sergiu Odainic, din 1997, sunt 25 de ani de când se achită lunar sume impunătoare pentru încheierea spațiului misiunii. Or acești bani puteau fi investiți în alte proiecte. „Este important de a face această investiție, care va diminua considerabil cheltuielile viitoare, răscumpărându-se în timp. Prin această achiziții evităm achitarea chiriilor extrem de costisitoare, care pentru moment se estimează la circa 300 de mii de euro anual sau cel puțin 25 de mii de euro lunar”, explică Sergiu Odainic.

    În prezent, Republica Moldova deține în proprietate sediile misiunilor diplomatice în capitale ca – Bruxelles, Berlin, Praga, Budapesta, Washington D.C., Moscova, Minsk, Odesa, Kiev și New York.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleBugetarii vor primi ajutor unic în valoare de 3000 de lei
    Next Article Moldovagaz va solicita ANRE să majoreze tariful la gaz. Cât cere

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Grădinița „Spicușor” din Ciocana, modernizată și reabilitată energetic

    19 decembrie 2025

    Peste 10.000 de persoane au semnat o petiție pentru salarii mai mari în educație

    19 decembrie 2025

    Alertă de securitate: cum trebuie să reacționeze populația în cazul dronelor

    19 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Vladimir Putin recunoaște că este din nou îndrăgostit

    19 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Grădinița „Spicușor” din Ciocana, modernizată și reabilitată energetic

    19 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Peste 10.000 de persoane au semnat o petiție pentru salarii mai mari în educație

    19 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Alertă de securitate: cum trebuie să reacționeze populația în cazul dronelor

    19 decembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    VIDEO// Salariile profesorilor, ignorate de guvernare în bugetul 2026. Alexandr Berlinschii: Mesajul PAS către profesori este clar – „Bani nu sunt, dar voi țineți-vă”!

    19 decembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.