Președintele ucrainean Volodimir Zelenski susține că liderul rus Vladimir Putin a pierdut inițiativa în războiul împotriva Ucrainei, însă refuză în continuare o încetare a focului.
Declarațiile au fost făcute după întâlnirea cu președintele american Donald Trump la Casa Albă, într-un interviu acordat postului Fox News.
„Acum, inițiativa nu mai este în mâinile lui Putin. Iar aceasta este principala schimbare”, a declarat Zelenski, atribuind această evoluție progreselor Ucrainei în domeniul tehnologiilor de apărare, reducerii pierderilor de pe front și sprijinului oferit de aliații occidentali.
Liderul de la Kiev a afirmat că presiunea militară asupra Moscovei trebuie menținută pentru a-l determina pe Putin să accepte o încetare a focului.
„Vrem să oprim acest război. (…) Cerem în fiecare zi oprirea războiului sau, cel puțin, negocierea unei încetări temporare a focului, pentru a le oferi diplomaților posibilitatea de a negocia”, a spus Zelenski.
Potrivit acestuia, Ucraina, Statele Unite și Europa urmăresc același obiectiv – reluarea negocierilor și obținerea unui acord de încetare a focului, însă „singurul obstacol” ar fi opoziția liderului rus.
Totodată, Zelenski a avertizat că Vladimir Putin ar pregăti un nou val de mobilizare în Rusia, ceea ce, în opinia sa, ar demonstra lipsa intenției Kremlinului de a încheia războiul.
Președintele ucrainean a mai susținut că Rusia ar pierde lunar aproximativ 30.000 de militari în Ucraina, dar că aceste pierderi nu au schimbat poziția lui Putin.
După discuția de la Casa Albă, Zelenski a declarat că negocierile cu Donald Trump au vizat inclusiv producerea interceptorilor pentru sistemele Patriot și reluarea eforturilor diplomatice cu Moscova.
Liderul ucrainean a reiterat că orice discuție privind un acord de pace trebuie să fie precedată de o încetare a focului.
Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!