Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Reforma educațională ar putea influența finanțarea alimentației gratuite în școli
    POLITICĂ

    Reforma educațională ar putea influența finanțarea alimentației gratuite în școli

    29 mai 2026Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Peste 31.000 de elevi din Chișinău beneficiază în prezent de grupe cu program prelungit gratuite, finanțate din bugetul municipal cu peste 82 milioane de lei anual. Alte aproximativ 90 milioane de lei sunt alocate suplimentar pentru alimentația gratuită a elevilor.

    Deputații MAN avertizează că aceste servicii ar putea deveni vulnerabile odată cu centralizarea administrării școlilor prin reforma „Restart în Educație”.

    „Dintr-o perspectivă strict contabilă, asemenea programe pot părea costisitoare pentru Minister și ulterior suspendate ori lichidate”, a avertizat deputatul MAN, Angela Cutasevici.

    În Chișinău funcționează și o rețea extinsă de clase cu profil arte și sport, finanțată suplimentar de municipalitate, pe care deputații MAN o consideră vulnerabilă în cazul centralizării sistemului. „Sub semnul întrebării pot ajunge și clasele cu profil arte și sport – un model educațional specific Chișinăului, de care beneficiază peste 13.000 de elevi,” a declarat Angela Cutasevici.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleCEC: Astăzi este ultima zi de agitație electorală înainte de turul doi al alegerilor locale
    Next Article MAN avertizează că reforma Ministerului Educației poate afecta elevii, profesorii și copiii vulnerabili

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Evghenia Guțul își pierde mandatul de bașcan al Găgăuziei după menținerea condamnării de 7 ani la Curtea de Apel

    29 mai 2026

    Ungaria refuză în continuare trimiterea de arme Ucrainei și condiționează sprijinul pentru aderarea la UE

    29 mai 2026

    Reforma „Restart în Educație” ar diminua veniturile municipiilor, potrivit MAN

    29 mai 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Evghenia Guțul își pierde mandatul de bașcan al Găgăuziei după menținerea condamnării de 7 ani la Curtea de Apel

    29 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Reacția Kievului după atacul din Galați: Ucraina promite sprijin României

    29 mai 2026

    …

    POLITICĂ

    Ungaria refuză în continuare trimiterea de arme Ucrainei și condiționează sprijinul pentru aderarea la UE

    29 mai 2026

    …

    GEOPOLITICA

    România expulzează consulul rus de la Constanța și închide consulatul după incidentul cu dronă la Galați

    29 mai 2026

    …

    ACTUALITATE

    Controverse în Consiliul Municipal Chișinău: numirea Svetlanei Dogotaru în funcția de viceprimar contestată de PAS

    29 mai 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.