Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Proteste violente la Tirana: mii de manifestanți cer demisia premierului Edi Rama
    GEOPOLITICA

    Proteste violente la Tirana: mii de manifestanți cer demisia premierului Edi Rama

    23 martie 2026Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ciocniri violente au izbucnit duminică seara în Tirana, unde mii de persoane au ieșit în stradă pentru a cere demisia premierului Edi Rama. Protestatarii îl acuză pe acesta că ar proteja o politiciană din propriul partid, vizată de acuzații de corupție.

    Manifestanții au aruncat cu artificii și cocktailuri Molotov în direcția unor clădiri guvernamentale și a autospecialelor forțelor de ordine. În replică, poliția a intervenit cu gaze lacrimogene și tunuri cu apă pentru a dispersa mulțimea.

    Tensiunile au escaladat în apropierea Moscheea Namazgjah, unde au fost raportate noi incidente, inclusiv aruncarea de cocktailuri Molotov și utilizarea de materiale pirotehnice, ceea ce a amplificat confruntările și a dus la degajarea unei cantități mari de fum în zonă.

    Confruntări au avut loc și în fața sediului guvernului, unde protestatarii au aruncat obiecte și artificii, iar forțele de ordine au intervenit pentru a restabili controlul situației.

    Protestele au fost organizate la apelul liderului opoziției, Sali Berisha, și au avut ca obiectiv înlăturarea guvernului condus de Edi Rama. Deși manifestația fusese anunțată inițial fără o scenă centrală sau discursuri, lipsa unei organizări clare ar fi contribuit la escaladarea rapidă a tensiunilor și la transformarea protestului într-unul imprevizibil, potrivit presei locale.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleInițiativă MAN: pachet de măsuri pentru reducerea impactului scumpirii carburanților
    Next Article Chișinău găzduiește Conferința privind securitatea în regiunea Mării Negre: peste 30 de state participante

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Oficial BNR: trecerea la euro ar îmbunătăți accesul României la finanțare și ar reduce riscurile valutare

    19 iunie 2026

    Zaharova: extinderea UE cu Moldova și Ucraina ar avea scopuri geopolitice, nu economice

    19 iunie 2026

    The Economist: SUA și Ucraina discută un posibil plan în două etape pentru încheierea războiului

    19 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Rîșcani: reparații pe strada Constructorilor, după decenii de degradare a carosabilului

    19 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Dan Perciun confirmă ancheta CNA: centrele de testare Certiport, reduse drastic după descoperirea fraudei

    19 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Capitala se pregătește de sărbătoare: Balul Absolvenților 2026 aduce muzică, lumini și artificii

    19 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Chișinău: proiect de amploare pentru dezvoltarea bulevardului Mircea cel Bătrân și a străzii Mesager

    19 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Oficial BNR: trecerea la euro ar îmbunătăți accesul României la finanțare și ar reduce riscurile valutare

    19 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.