Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Igor Grosu despre platforma de sprijin pentru Republica Moldova: un succes al guvernării
    POLITICĂ

    Igor Grosu despre platforma de sprijin pentru Republica Moldova: un succes al guvernării

    22 martie 2022Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Preşedintele Parlamentului, Igor Grosu, califică drept un succes al guvernării de la Chişinău platforma de sprijin pentru Republica Moldova, care va avea loc la Berlin la data de 5 aprilie. Evenimentul organizat de Germania, Franţa şi România are menirea de a oferi asistenţă internaţională Republicii Moldova în contextul războiului din Ucraina şi a crizei refugiaţilor generată de agresiunea militară a Rusiei. Preşedintele Parlamentului spune că Republica Moldova va solicita tranşant comunităţii internaţionale ajutor financiar sub formă de donaţii sau sub formă de credite preferenţiale, notează IPN.

    Potrivit şefului diplomaţiei de la Bucureşti, Bogdan Aurescu, România va co-organiza la data de 5 aprilie, la Berlin, alături de Franţa şi Germania o conferinţă internaţională menită să stimuleze sprijinul extern pentru Republica Moldova. Potrivit ministrului român de externe, în timpul conferinţei se va face apel pentru donaţii din partea statelor membre UE, G7, a instituţiilor financiare internaţionale şi a altor state şi organizaţii. Preşedintele Parlamentului de la Chişinău recunoaşte că R. Moldova are nevoie de suportul comunităţii internaţionale.

    „A fost o muncă asiduă a Guvernului, Parlamentului şi Preşedinţiei, Ministerului de Externe în raport cu aceşti avocaţi. Noi am ţinut să le explicăm, dincolo de criza refugiaţilor, impactul economic, financiar, comercial, asupra Republicii Moldova. Din partea celor 3 ţări a venit propunerea să fie organizată o platformă, o conferinţă unde să fie abordată problema Republicii Moldova. Este un succes pentru Republica Moldova. Noi venim cu estimări foarte clare, de ce avem nevoie. În special de donaţii avem nevoie, mai puţin de credite. Dar dacă vor fi credite, să fie într-un regim preferenţial. Avem nevoie de deschiderea pieţelor, pentru că pieţele pe care le aveam cu Ucraina, Federaţia Rusă, Belarus, este clar că s-au întrerupt toate legăturile şi încercăm să convingem partenerii europeni să-şi deschidă pieţele pentru produsele noastre”, a spus Igor Grosu, în cadrul unei emisiuni TV.

    Şeful Legislativului dă asigurări că nu există suspiciuni care ar trăda o eventuală pregătire a regiunii transnistrene pentru a se implica militar în războiul din Ucraina. Igor Grosu le cere cetăţenilor să se informeze doar din surse oficiale pentru a nu cădea pradă ştirilor false, menite să destabilizeze situaţia din Republica Moldova.

    „La moment, nu există pericol de escaladare a conflictului pe teritoriul Republicii Moldova. Dar nu ne relaxăm, rămânem vigilenţi. Avem o armată străină pe teritoriul Republicii Moldova şi depozitul de muniţii, urmărim cu atenţie ce se întâmplă în stânga Nistrului şi informăm cetăţenii de fiecare dată. Au existat mai multe ştiri false, inclusiv ştirea privind instituţiile de învăţământ de acolo, de fiecare dată vom interveni şi vom combate ştirile false”, a mai spus Igor Grosu.

    Potrivit oficialului, pe platforma de sprijin organizată la Berlin de Franţa, Germania şi România va fi abordat şi subiectul securităţii militare, al securităţii energetice şi cel al managementului frontierelor Republicii Moldova.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleÎncepând cu sezonul rece următor, statul va susține doar persoanele care au nevoie de ajutor
    Next Article Elveția își mută ambasada din Ucraina în Republica Moldova, la Chișinău

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Primăria continuă programul „Curtea Confortabilă”: un nou teren de fitness, amenajat la Botanica

    26 august 2026

    De ce cheltuie Primăria 96 de milioane de lei pentru propria clădire. Explicația lui Ion Ceban

    26 august 2026

    O nouă stradă reparată în Chișinău. Cum va fi îmbunătățită circulația în zonă

    26 august 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Ian Lisnevschi: Moldova riscă să fie prinsă în capcana propriei politici externe

    26 august 2026

    …

    GEOPOLITICA

    Kremlinul, după declarațiile fostului ministru ucrainean al Apărării: „Regimul de la Kiev se prăbușește din interior”

    26 august 2026

    …

    POLITICĂ

    Primăria continuă programul „Curtea Confortabilă”: un nou teren de fitness, amenajat la Botanica

    26 august 2026

    …

    ACTUALITATE

    Alegerile pentru bașcan, în aer: jumătate dintre deputații de la Comrat au lipsit de la ședință

    26 august 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Premierul Tofan vrea mai puțini funcționari: „Sunt hotărât să finalizez reducerea aparatului de stat”

    26 august 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    Copyright © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.

    politics.md
    Administrează consimțământul

    Utilizăm cookie-uri și tehnologii similare pentru a asigura funcționarea corectă a site-ului, pentru a analiza traficul, a îmbunătăți conținutul și, după caz, pentru afișarea și măsurarea publicității. Puteți alege ce categorii de cookie-uri neesențiale permiteți.

    Funcționale Mereu activ
    Stocarea tehnică sau accesul este strict necesară în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
    Preferințe
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
    Statistici
    Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice. Stocarea tehnică sau accesul care sunt utilizate exclusiv în scopuri statistice anonime. Fără o citație, conformitatea voluntară din partea Furnizorului tău de servicii de internet sau înregistrările suplimentare de la o terță parte, informațiile stocate sau preluate numai în acest scop nu pot fi utilizate de obicei pentru a te identifica.
    Marketing
    Stocarea tehnică sau accesul este necesară pentru a crea profiluri de utilizator la care trimitem publicitate sau pentru a urmări utilizatorul pe un site web sau pe mai multe site-uri web în scopuri de marketing similare.
    • Administrează opțiunile
    • Administrează serviciile
    • Administrează vânzătorii {vendor_count}
    • Citește mai multe despre aceste scopuri
    Vezi preferințele
    • {title}
    • {title}
    • {title}