Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Polonia avertizează Rusia: Nu vă plângeți dacă avioanele vă sunt doborâte în spațiul aerian NATO
    GEOPOLITICA

    Polonia avertizează Rusia: Nu vă plângeți dacă avioanele vă sunt doborâte în spațiul aerian NATO

    23 septembrie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Polonia a lansat un avertisment ferm către Rusia, subliniind că nu va tolera încălcarea spațiului aerian al NATO.

    Ministrul polonez de Externe, Radosław Sikorski, a declarat că Rusia nu ar trebui să se plângă la Națiunile Unite dacă rachetele sau avioanele sale sunt doborâte după ce intră în spațiul aerian al NATO. Sikorski a subliniat că Polonia este pregătită să apere suveranitatea sa și a aliaților săi.

    Prim-ministrul polonez, Donald Tusk, a adăugat că Varșovia va doborî aeronavele inamice care vor încălca spațiul aerian polonez, fără a exista loc de dezbatere în acest sens. Aceste declarații au fost făcute în contextul unor incidente recente, inclusiv incursiuni ale avioanelor rusești în spațiul aerian estonian și lansarea de drone rusești în Polonia și România. Aceste acțiuni au pus NATO în stare de alertă maximă în toată Europa.

    În urma acestor incidente, Uniunea Europeană a început discuții privind crearea unui „zid de drone” pentru a apăra granița estică a Europei împotriva amenințărilor din partea Rusiei. Șapte țări membre ale UE urmează să participe la o reuniune online cu Comisia Europeană și Ucraina pentru a discuta această strategie defensivă.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleReforma financiară propusă de Alianța Moldovenii: mai multe fonduri pentru autoritățile locale
    Next Article Blocul ALTERNATIVA promite o justiție dreaptă: „Un stat de drept nu se construiește cu instituții subordonate”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Jurnalista Valeria Kicighina, condamnată în lipsă la 10 ani de închisoare în Rusia

    24 martie 2026

    Apel în SUA pentru aplicarea Amendamentului 25 împotriva lui Donald Trump, pe fondul tensiunilor interne și externe

    24 martie 2026

    Conflictul cu Iranul se amplifică: statele din Golf fac pași spre o implicare directă

    24 martie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    GEOPOLITICA

    Jurnalista Valeria Kicighina, condamnată în lipsă la 10 ani de închisoare în Rusia

    24 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Topul destinațiilor de vacanță preferate de moldoveni. Unde au călătorit cu Wizz Air în anul 2025

    24 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Mandatul vacant după demisia lui Nicolae Botgros ar putea fi preluat de Silvia Bondarenco

    24 martie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Studiu: pensiile din Republica Moldova acoperă doar 42% din cheltuielile de trai

    24 martie 2026

    …

    POLITICĂ

    Ministrul Energiei a inspectat stația Vulcănești și cere accelerarea lucrărilor la infrastructura electrică

    24 martie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.