Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » MAE: Moldova nu exclude niciun scenariu în Transnistria și se pregătește pentru toate variantele
    POLITICĂ

    MAE: Moldova nu exclude niciun scenariu în Transnistria și se pregătește pentru toate variantele

    15 septembrie 2025Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova declară că autoritățile urmăresc cu atenție evoluțiile din regiunea Transnistria și nu exclud niciun scenariu, oricât ar fi de grav.

    Oficialii afirmă că statul este pregătit să răspundă inclusiv situațiilor de criză, dacă acestea se materializează, pentru a proteja integritatea teritorială, siguranța cetățenilor și securitatea națională.

    Potrivit declarației, nu există în prezent un pericol iminent de escaladare militară, dar sunt actualizate protocoalele de intervenție, structurile de ordine și instituțiile implicate în securitate, care sunt instruite și dotate pentru a face față provocărilor. De asemenea, dialogul diplomatic și cooperarea cu partenerii externi sunt menținute, ca parte a strategiei de prevenție și gestionare a riscurilor.

    Autoritățile subliniază că pregătirile nu reprezintă o panică, ci responsabilitate și realism politic. Moldova urmărește evoluțiile geopolitice din regiune, inclusiv prezența trupelor străine, variațiile de presiune energetică și presiunile informaționale, pentru a reacționa adecvat în scenarii de destabilizare.

    Abonează-te la canalul nostru de Telegram pentru cele mai recente știri și analize politice!

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticlePartidul Republican „Inima Moldovei”: Convulsiile de pe urmă ale PAS: fabrică un nou dosar împotriva noastră
    Next Article Blocul ALTERNATIVA: „Nu oferim și nu vom oferi bani pentru voturi”

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Alain Orsoni, fostul președinte al clubului francez Ajaccio, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale

    13 ianuarie 2026

    Încă 27 de start-upuri primesc finanțare municipală prin programul „START-UP pentru TINERI ȘI MIGRANȚI”

    19 decembrie 2025

    Cooperarea moldo‑britanică, discutată de Gavrilița cu ambasadoarea Regatului Unit

    19 decembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    4 ani de închisoare pentru finanțarea ilegală a partidului „Șansa”: Cum a fost folosit un Suzuki Vitara pentru a cumpăra susținători

    30 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Bulgaria trece definitiv la Euro: De la 1 februarie, leva nu mai poate fi folosită pentru plăți

    30 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Președinții parlamentelor din țările baltice, în vizită la Chișinău, pe 2 – 4 februarie

    30 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    YoungSMART, școala online care crește la Chișinău: Sprijin municipal pentru afacerile viitorului

    30 ianuarie 2026

    …

    ACTUALITATE

    ULTIMA ORĂ! Fostul primar de Boldurești, Nicanor Ciochină, din nou în cătușe: Este vizat într-un nou dosar penal

    29 ianuarie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.