Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Funcționarii moldoveni ar putea lucra la instituțiile UE pentru formare profesională
    AUTORITĂȚI

    Funcționarii moldoveni ar putea lucra la instituțiile UE pentru formare profesională

    14 noiembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Funcționarii publici din Republica Moldova ar putea fi detașați la instituțiile Uniunii Europene pe o perioadă de până la doi ani. Cancelaria de Stat a pregătit un proiect de hotărâre de guvern în acest sens, dar nu a reușit să estimeze cheltuielile pe care ar avea de suportat bugetul public.

    Proiectul se află în consultări publice până la data de 26 noiembrie. Acesta stabilește condițiile detașării funcționarilor din instituțiile de stat din R. Moldova la cele ale Uniunii Europene (UE), ca Parlamentul European sau Consiliul European.

    În particular, ar putea pleca la studii angajații care activează de cel puțin un an la o instituție publică din Moldova. Aceștia pot pleca în UE doar cu avizul șefului lor și după ce vor parcurge o procedură de selecție. Durata detașării nu trebuie să depășească la doi ani, iar scopul ar fi „formarea și dezvoltarea profesională”.

    Funcționarii care vor pleca în UE, numiți în proiect „experți naționali detașați”, își vor păstra salariile și alte plăți din R. Moldova, dar vor activa în interesul organismului UE care îi va găzdui. Totodată, ei pot obține diurne pentru călătorie și indemnizații pentru subzistență lunară și pentru concediu anual.

    Cancelaria de Stat nu indică în proiect costurile pe care le va suporta bugetul de stat pentru detașări, spunând că „determinarea exactă a acestora este dificilă” pentru că funcționarii au salarii diferite. În schimb, autorii susțin că sumele ar fi „justificate prin creșterea profesionalismului” funcționarilor, care ar moderniza conform standardelor UE sectorul public din Moldova.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMoldova pe drumul valorilor europene: Adunarea Cetățenilor, o metodă de implicare activă în deciziile politice
    Next Article Moldova și Franța relansează negocierile pentru Acordul bilateral în domeniul securității sociale

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    UE sprijină Moldova în organizarea unor alegeri corecte și transparente

    6 iunie 2025

    CNA celebrează 23 de ani de activitate: directorul Pînzari reafirmă angajamentul în lupta anticorupție

    6 iunie 2025

    CEC va renumăra voturile la Boldurești: Nicanor Ciochină, în centrul controverselor electorale

    6 iunie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    UE sprijină Moldova în organizarea unor alegeri corecte și transparente

    6 iunie 2025

    …

    POLITICĂ

    Primele impresii ale lui Friedrich Merz după întâlnirea cu Donald Trump

    6 iunie 2025

    …

    POLITICĂ

    Invest Moldova lansează Ghidul Investitorului 2025 la Economic Diplomatic Club

    6 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    CNA celebrează 23 de ani de activitate: directorul Pînzari reafirmă angajamentul în lupta anticorupție

    6 iunie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    CEC va renumăra voturile la Boldurești: Nicanor Ciochină, în centrul controverselor electorale

    6 iunie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.