Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Campania prezidențială americană atinge 15 miliarde de dolari, cu miliardari în fruntea donațiilor
    GEOPOLITICA

    Campania prezidențială americană atinge 15 miliarde de dolari, cu miliardari în fruntea donațiilor

    5 noiembrie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Mai mult de 15 miliarde de dolari au fost cheltuiţi prin diverse canale în această campanie prezidenţială americană, în special de către miliardarii americani.

    Iar în ceea ce priveşte numărul de miliardari, Kalama Harris a fost câştigătoarea clară. Candidatul democrat a primit sprijin financiar din partea a cel puţin 81 dintre aceştia, faţă de doar 50 pentru Donald Trump.

    Chiar şi aşa, banii veniți de la miliardari au o pondere mai mare în campania republicană, cu aproximativ o treime din donaţiile colectate, comparativ cu 6% pentru democraţi.

    De partea republicanilor se află, desigur, Elon Musk, care este deosebit de implicat în obţinerea realegerii fostului preşedinte. El a donat deja aproape 120 de milioane de dolari, deşi a precizat că acesta este doar începutul. Musk are promisă și o funcție în viitorul cabinet Trump.

    Dar cel mai generos până acum este Tim Mellon, moştenitorul unei familii de bancheri, care a pus pe masă 150 de milioane de dolari pentru a-l susţine pe Donald Trump. Împreună, Musk și Melon au dat 270 de milioane de dolari.

    Citeste toate stirile despre Alegeri prezidentiale in SUA

    Cât despre Kamala Harris, 50 de milioane de dolari au fost donaţi de Bill Gates. Fondatorul Microsoft şi-a justificat decizia vorbind despre un scrutin de o importanţă fără precedent. Tot în domeniul tehnologiei, co-fondatorul Facebook, Dustin Moskovitz, a donat 38 de milioane de dolari.

    Michael Bloomberg, mogul media şi fost primar al New York-ului, a donat 50 de milioane de dolari.

    Google, cel mai mare cec pentru democraţi
    Dacă ne uităm la diversele sectoare ale economiei americane, vedem că industria aeriană votează masiv în favoarea lui Donald Trump. American Airlines, United, Delta şi Southwest au făcut donaţii. La fel a făcut şi producătorul Boeing.

    Mari retaileri precum Walmart şi Costco sunt, de asemenea, de partea lui Trump.

    În schimb, firmele din domeniul tehnologiei și miliardarii care le conduc sunt foarte prezente în familia Harris. Microsoft, Apple, Nvidia, Adobe, Amazon, Facebook, Oracle – cele mai mari firme din Sillicon Valley – au semnat toate cecuri. Cel mai mare este cel al Google, care a donat peste un milion de dolari democraţilor.

    Sumele implicate sunt uluitoare şi par nelimitate. În timp ce persoanele fizice pot dona doar 3.300 de dolari pe an direct pentru campania unui candidat, pot fi utilizate alte canale, cum ar fi PAC (comitetele de acţiune politică).

    Acestea sunt organizaţii private, independente, care acţionează oficial în numele unui candidat şi permit donaţii de până la 5.000 de dolari de persoană. Apoi există super PAC-urile, care nu au legături oficiale cu candidaţii, dar acţionează în numele acestora. Şi aici nu există limite, de unde şi sumele exorbitante.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleFilip Kirkorov, interzis în Moldova: Curtea de Apel respinge recursul artistului
    Next Article Moldova 1 pierde procesul pentru agitație electorală: Amenda de 5.000 de lei rămâne valabilă

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Ucraina a atacat noaptea trecută cea mai mare rafinărie din Rusia

    5 septembrie 2025

    Rusia acuză europenii că împiedică soluționarea conflictului din Ucraina

    5 septembrie 2025

    Spațiul aerian al Poloniei a fost încălcat de două ori de drone

    4 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Vladimir Andronachi a fost arestat preventiv pentru 30 de zile

    5 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Ucraina a atacat noaptea trecută cea mai mare rafinărie din Rusia

    5 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Wizz Air anunță noi zboruri și frecvențe crescute spre destinațiile cheie din Europa

    5 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Ion Ceban: „Diferența dintre noi și ei este că noi avem rezultate, nu doar vorbe”

    5 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Ministerul Justiției din Grecia a acceptat extrădarea lui Plahotniuc

    5 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.