Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Marea Britanie investește în ajutorul umanitar pentru Fâșia Gaza: 27 de milioane de dolari pentru agenția ONU
    GEOPOLITICA

    Marea Britanie investește în ajutorul umanitar pentru Fâșia Gaza: 27 de milioane de dolari pentru agenția ONU

    19 iulie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Marea Britanie va relua finanțarea agenției ONU pentru refugiații palestinieni, fiind prima schimbare majoră în modul în care noul guvern laburist va aborda conflictul israeliano-palestinian.

    Regatul Unit a fost una dintre țările care și-au întrerupt finanțarea pentru organizație în urma acuzațiilor Israelului că unii membri ai personalului agenției ar fi fost implicați în atacul Hamas din 7 octombrie, care a declanșat războiul din Fâșia Gaza.

    Ministrul britanic de Externe, David Lammy, a declarat în parlament că a primit asigurări că agenția, care oferă ajutor milioanelor de palestinieni pentru educație și sănătate, a luat măsuri pentru a asigura „cele mai înalte standarde de neutralitate”, inclusiv îmbunătățirea verificărilor.

    Oficialul afirmă că agenția este coloana vertebrală a operațiunilor de ajutor din Fâșia Gaza, contribuind la hrănirea a aproximativ jumătate din populația teritoriului.

    Guvernul de la Londra va furniza 27 de milioane de dolari în noi fonduri pentru agenție.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleMaia Sandu discută cu oficialii irlandezi despre aderarea Moldovei la UE
    Next Article Chișinău: Femeie de 39 de ani transportată la spital după ce a căzut de la etajul trei al unui bloc

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    India susține că a cumpărat petrol rusesc la solicitarea SUA pentru stabilizarea pieței globale

    12 iunie 2026

    Acord de pace Iran–SUA în discuție: retragerea trupelor și ridicarea sancțiunilor, printre prevederi

    12 iunie 2026

    Comisia Europeană, acuzată de transparență insuficientă în negocierile pentru vaccinurile anti-COVID

    12 iunie 2026

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    POLITICĂ

    Victoria Furtună: adevărul devine „periculos” atunci când deranjează autoritatea

    12 iunie 2026

    …

    GEOPOLITICA

    India susține că a cumpărat petrol rusesc la solicitarea SUA pentru stabilizarea pieței globale

    12 iunie 2026

    …

    POLITICĂ

    Mii de oameni protestează în Albania contra unui complex de lux legat de ginerele lui Donald Trump

    12 iunie 2026

    …

    AUTORITĂȚI

    Fraude online în creștere: majoritatea escrocheriilor telefonice vin acum din străinătate, potrivit autorităților

    12 iunie 2026

    …

    ACTUALITATE

    Bloc alimentar reabilitat la Durlești: spații modernizate și sisteme noi de ventilare

    12 iunie 2026

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.