Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » Drama unei familii: Cei cinci membri ai familiei Kraveț, inclusiv trei copii au murit în atacul devastator din Odesa
    GEOPOLITICA

    Drama unei familii: Cei cinci membri ai familiei Kraveț, inclusiv trei copii au murit în atacul devastator din Odesa

    4 martie 2024Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    O familie din cinci persoane a fost omorâtă în atacul asupra blocului de locuit din orașul Odesa, Ucraina. După ce o dronă rusească a lovit clădirea, soții Oleg și Tatiana Kraveț și cei trei copii minori ai lor – Liza, Zlata și Serghei – și-au pierdut viața.

    În dimineața de 3 martie, salvatorii au scos de sub dărâmături trupurile neînsuflețite ale lui Oleg, Tatiana și Liza. Autoritățile ucrainene au precizat că Tatiana a încercat să-și acopere nou-născuta cu trupul său. „Mama a încercat să își acopere cu corpul său bebelușul de 8 luni. Au fost găsite îmbrățișate strâns”, a comunicat Serviciul de Stat al Ucrainei pentru Situaţii Excepţionale.

    Iar în seara aceleași zile s-a anunțat că și frații Serghei și Zlata Kraveț au decedat. Băiețelul de 10 ani și fetița de 8 ani au fost scoși de sub ruinele clădirii.

    Potrivit presei din țara vecină, Oleg și Tatiana Kraveț erau militari. Cuplul s-a cunoscut în timpul serviciului. După nașterea fiicei lor de 8 luni, Tatiana a demisionat pentru a avea grijă de nou-născută.

    Oleg Kraveț a fost ultimul fiu al părinților săi – fratele său Evghenii a murit în 2014, în zona unde avea loc o operațiune antiteroristă.

    Fiica decedată, Liza, era singurul copil comun al soților. Tatiana mai avea alți trei copii dintr-o căsătorie anterioară. Printre aceștia se numără Serghei și Zlata.

    ***

    Precizăm că, în noaptea de 1 spre 2 martie, o dronă Shahed, lansată de armata rusă, a lovit un bloc de apartamente cu 9 etaje din Odesa. În rezultat 18 apartamente au fost distruse. În total, 12 oameni au fost uciși, dintre care sunt copii. De asemenea, salvatorii au reușit să scoată 5 persoane vii de sub ruinele blocului.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleAlexandru Slusari renunță la funcția de director executiv al Asociației Forța Fermierilor
    Next Article Serviciul Vamal din Moldova înregistrează încasări record în februarie: peste 2,9 miliarde lei

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Președinta Comisiei Europene efectuează o vizită în România

    1 septembrie 2025

    Estonia va împrumuta peste 3,5 miliarde de euro pentru apărare

    1 septembrie 2025

    Zelenski a anunțat arestarea unui suspect în cazul uciderii fostului preşedinte al Parlamentului ucrainean

    1 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    ACTUALITATE

    Premierii Moldovei și Japoniei au discutat despre parteneriate economice și stabilitate regională

    1 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Președinta Comisiei Europene efectuează o vizită în România

    1 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Marcel Dumbravan, numit oficial procuror-șef al Procuraturii Anticorupție

    1 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Educație europeană pentru Moldova: Angajamentele Blocului ALTERNATIVA

    1 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Irina Vlah: „Diplomații” la comandă, care îndeplinesc capriciile politice ale lui Sandu, încearcă acum să convingă alte guverne occidentale să ia decizii de sancționare

    1 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.