Close Menu
politics.md
    Facebook X (Twitter) Instagram
    politics.md
    • POLITICĂ
    • AUTORITĂȚI
    • GEOPOLITICA
    • EXPERȚI
    • ANALITICA
    • Română
    Facebook X (Twitter) Instagram Telegram
    politics.md
    Acasă » SUA: O încetare a focului ar oferi Hamas oportunitatea de a se pregăti de un nou atac
    GEOPOLITICA

    SUA: O încetare a focului ar oferi Hamas oportunitatea de a se pregăti de un nou atac

    25 octombrie 2023Niciun comentariu
    Share
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email

    Departamentului de Stat al SUA crede că o încetare a focului ar oferi Hamas posibilitatea de a se odihni, de a se reechipa și a se pregăti să continue lansarea atacurilor teroriste împotriva Israelului, scrie 20 Minutes, conform Rador Radio România.

    În prezent, Washingtonul nu face eforturi pentru a nu se mai auzi sunetul armelor în Gaza. Statele Unite au avertizat, luni, că orice încetare a focului decretată de Israel ar aduce beneficii Hamas, într-un moment în care solicitările pentru un armistițiu umanitar devin tot mai numeroase.

    O încetare a focului „ar oferi Hamas oportunitatea de a se odihni, de a se reechipa și de a se pregăti să continue să lanseze atacuri teroriste împotriva Israelului”, a declarat purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat, Matthew Miller.

    „Puteți înțelege pe deplin de ce această situație este intolerabilă pentru Israel, așa cum ar fi pentru orice țară care a suferit un atac terorist atât de brutal și continuă să vadă amenințarea teroristă la granița sa”, a spus el.

    Anterior, luni, șeful diplomației europene, Josep Borrell, estima că liderii Celor 27 ar putea susține un apel la o „pauză umanitară” pentru a încuraja sosirea ajutoarelor în Fâșia Gaza, asediată de armata israeliană.

    Purtătorul de cuvânt american a mai indicat că Statele Unite acţionează separat pentru a asigura livrarea de ajutor umanitar în Gaza și că trimisul special american, David Satterfield, lucrează acolo „intens”.

    Ostaticii sunt prioritari

    Luni, Joe Biden și-a stabilit și condițiile pentru un armistițiu.

    Întrebat despre sprijinul său pentru un acord „ostatici pentru încetarea focului”, președintele american a răspuns că „ostaticii trebuie eliberați, apoi putem discuta”. Declarațiile sale au venit la scurt timp după ce Hamas a anunțat eliberarea a două femei ostatice răpite în Israel.

    Statul evreu a identificat peste 220 de ostatici israelieni, străini sau binaționali. Ei au fost răpiți și duși în Gaza de către Hamas într-un atac sângeros fără precedent comis pe 7 octombrie, care a declanșat un război, Israelul bombardând din Fâșia Gaza pentru a „reduce la neant” mișcarea islamistă.

    sursa

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Previous ArticleServiciile de transport dintre Republica Moldova și țările UE vor fi îmbunătățite
    Next Article În capitală va fi deschis primul spațiu dedicat bolnavilor oncologici

    POSTĂRI ASEMĂNATOARE

    Spațiul aerian al Poloniei a fost încălcat de două ori de drone

    4 septembrie 2025

    Oportunități noi pentru afaceri și turism: moldovenii scapă de viză în EAU

    4 septembrie 2025

    Vladimir Putin îl invită pe Volodimir Zelenski la Moscova

    3 septembrie 2025

    Comments are closed.

    caută
    RLIVE TV

    Articole recente
    AUTORITĂȚI

    Echipa lui Ilan Șor și Bașcanul Găgăuziei, Evghenia Guțul, susțin educația oferind ajutor concret  instituțiilor de învățământ

    4 septembrie 2025

    …

    ACTUALITATE

    Președinta Maia Sandu îndeamnă misiunile internaționale de observare a alegerilor la vigilență pentru a expune ingerințele străine

    4 septembrie 2025

    …

    AUTORITĂȚI

    Alarmă de incendiu la Parlament: Pompierii au intervenit de urgență

    4 septembrie 2025

    …

    EXPERȚI

    EDITORIAL// Analiza Codului Electoral al R. Moldova: Un partid care face parte dintr-un bloc electoral nu poate fi exclus individual din campania electorală

    4 septembrie 2025

    …

    GEOPOLITICA

    Spațiul aerian al Poloniei a fost încălcat de două ori de drone

    4 septembrie 2025

    …

    CATEGORII
    • ANALITICA
    • AUTORITĂȚI
    • EXPERȚI
    • GEOPOLITICA
    • POLITICĂ
    • ARHIVĂ
    • PARTIDE
    • CONTACTE

    © 2025 - Politics of Moldova

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.